Kiedy dziecko ma pójść do szkoły, trzeba nieco przearanżować jego pokój. Dotychczasowy kącik zabaw musi być nieco zmniejszony, bo musi się znaleźć miejsce na strefę nauki. Jak ją przygotować? Przygotujcie się na małe zmiany i duże efekty. Już teraz zdradzimy, że może obyć się bez znacznych kosztów.

Wybierz nie jedno, a dwa biurka do pokoju, gwarantujące pełen komfort

Strefa nauki w pokoju dziecka obecnie wymaga więcej miejsca niż jeszcze kilkanaście lat temu. W końcu odrabianie prac domowych często wymaga poszukiwania pomocy naukowych. A obecnie zarówno encyklopedycznych, jak i podręcznikowych źródeł często dzieci szukają w Internecie. Posiadanie komputera czy tabletu z dostępem do Internetu w dobie pandemii stało się niezbędne. Dziecko musiało mieć miejsce na komputer z włączoną kamerą, a jednocześnie również takie do robienia notatek czy rozwiązywania zadań w tradycyjny sposób. Małe biurko często umożliwia jedynie postawienie komputera, skanera czy drukarki, które notabene także są potrzebne. A już miejsca na pisanie nie zostaje zbyt dużo. Dlatego do stworzenia przestrzeni do nauki dla pierwszoklasisty proponujemy dwa połączone biurka do pokoju albo jeden model narożny. W ten sposób można zapewnić dziecku większy komfort. Można wybrać modele z szufladą, albo szufladą i półką bądź też blatem i wysuwaną półką na klawiaturę, a także nadstawką. Możliwości jest naprawdę wiele i w zależności od dostępnej przestrzeni użytkowej można wybrać to najlepsze.

Dopasuje wygodne krzesło o odpowiednim profilu i z kauczukowymi, nieryzującymi kółkami

Bez wątpienia biurka do pokoju dziecka są najważniejszymi elementami przestrzeni nauki. Jednak do każdego blatu, należy dostawić odpowiednie krzesło, a nawet fotel biurowy. My proponujemy te regulowane, posiadające profil ortopedyczny. Warto, by fotel miał nie tylko zagłówek, ale regulowany zagłówek. Ponadto podłokietniki także się sprawdzą i tu również można znaleźć fotele z regulowanymi elementami. Standardem jest oczywiście regulacja wysokości. Ale warto wiedzieć, że można wybrać także fotele biurowe, które posiadają możliwość ustawienia kąta oparcia. Ważne są także kółka krzesła biurowego. Najlepiej wybrać kauczukowe, które nie rysują powierzchni tak jak plastikowe.

Uzupełnij strefę nauki o regał wiszący i półkę

Biurko i krzesło to już strefa nauki, ale przecież należy pokusić się o elementy, które zwiększają jej ergonomie. Wcale nie muszą być one wielkim wydatkiem. Dobrze sprawdzą się wiszące regały. Które można umieścić nad biurkiem bądź tez bardziej po prawej lub lewej stronie. Bardzo często bezpośrednio nad blatem umieszcza się półkę wiszącą. Na niej, jeśli nie ma dostatecznie dużo miejsca na blacie można ustawić, chociażby lampkę biurkową. Będzie to również dobre miejsce na książki i podręczniki szkolne, a także np. globus. Oczywiście, mimo że taka półka jest stabilna, nie należy nad głową dziecka umieszczać zbyt ciężkich przedmiotów. Zarówno regał, jak i półkę warto dopasować do stylistyki i kolorystyki biurka. Nie oznacza to, że wszystko musi być jednolite, bo można postawić również na kontrast, ważne jednak, by wszystko dobrze się ze sobą komponowało. Istotne znaczenie mają także wyoblone krawędzie mebli, które zwiększają bezpieczeństwo.

Wybierz dodatki, które dodadzą motywacji i będą pomocami naukowymi 

przyciemniony pokój dziecięcy
Pokój dziecka może być bajkowy i kolorowy albo jednolity | fot.: materiał partnera

Meble to nie wszystko, bo aby strefa nauki sprzyjała skupieniu, ale również kreatywności warto dodać odpowiednie elementy. Sprawdzi się np. tablica korkowa, na której dziecko może przywieszać karteczki z zadaniami czy też rysunkami. W ten sposób może łatwiej przyswajać materiał. Nad biurkiem można również zawiesić dużą mapę w antyramie. Pomoże nie tylko w nauce geografii, ale będzie także źródłem marzeń o dalekich podróżach. Dziecko, które ma okazje podróżować ze swoimi rodzicami może zaznaczać na niej miejsca, które już udało mu się odwiedzić. Taka mapa może zresztą posłużyć także do nauki biologii. Wszak na poszczególnych kontynentach można przypiąć zdjęcia występujących tam gatunków roślin czy zwierząt. Na ścianach sprawdzą się też plakaty motywacyjne. W końcu, gdy wielokrotnie przeczyta się, że na pewno się uda, to w końcu się w to uwierzy. A to doda pewności siebie i ułatwi pokonywanie przeciwności losu.

Pokój dziecka może być bajkowy i kolorowy albo jednolity. Ważne, by strefa nauki była odpowiednio zaaranżowana. Dziecko powinno mieć przy nauce spokój i móc się skupić, a odpowiednio przygotowane miejsce do nauki mu w tym pomoże.

Materiał partnera