Rotawirus jest jedną z najczęstszych przyczyn ciężkiej biegunki i odwodnienia u dzieci. Z uwagi na występujące symptomy, walka z infekcją ma wyłącznie charakter objawowy. Sprawdź, jak możesz pomóc maluchowi zmagającemu się z symptomami typowymi dla zakażenia rotawirusowego.

Rotawirus jest wirusem, który atakuje zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jednak to u maluchów do 5. roku życia wywołuje najgroźniejsze objawy mogące stanowić nawet zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego żadnych symptomów zakażenia rotawirusowego nie należy lekceważyć, lecz jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Objawy zakażenia rotawirusem

Zakażenie rotawirusem trudno przeoczyć, ponieważ daje kilka charakterystycznych objawów. Typowe symptomy to:

 • podwyższona temperatura ciała – do 38oC,
 • intensywne wymioty,
 • ostra biegunka.

Jeżeli biegunka dotyczy dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, niepokój powinno wzbudzić wypróżnianie częstsze niż 5 razy na dobę. Natomiast w przypadku maluchów karmionych piersią, o biegunce można mówić w przypadku kilkunastu wypróżnień dziennie. Stolce mają przy tym zielono-żółty kolor, są luźne i wodniste.

Objawowe leczenie zakażenia – na czym polega?

Zakażenie rotawirusowe nie zawsze wymaga pobytu w szpitalu. Wystarczy konsultacja lekarska, podczas której pediatra przekaże wskazówki, co do sposobu postępowania z maluchem. Istotną rolę odgrywa leczenie objawowe, tj. dążenie do złagodzenia symptomów towarzyszących zakażeniu. Pozwoli to uniknąć poważnego w skutkach odwodnienia.

 • Zbijanie gorączki

Jednym z elementów leczenia jest zbijanie gorączki: albo poprzez stosowanie domowych metod (np. chłodnych okładów czy kąpieli), albo podawanie środków przeciwgorączkowych (np. zawierających paracetamol lub ibuprofen).

 • Nawadnianie

Biegunka o dużej częstotliwości oraz intensywne wymioty mogą szybko prowadzić do odwodnienia. Aby temu zapobiec, należy nawadniać malucha. Zgodnie z zaleceniami, trzeba podawać dużą ilość płynów – ważne jest, aby robić to stopniowo przez cały dzień.

Najlepsza będzie woda, niesłodzona herbata, a nawet roztwory zawierające elektrolity. Nie są natomiast wskazane soki owocowe i warzywne.

Jeżeli dziecko przyjmuje naturalny pokarm, mama powinna częściej przystawiać niemowlę do piersi.

 • Dieta

W zwalczaniu objawów zakażenia rotawirusowego znaczenie ma także odpowiednio skomponowana dieta. Podawane posiłki powinny być lekkostrawne. Pediatrzy najczęściej zalecają kleik na wodzie, gotowany ryż z marchewką. Nie są natomiast zalecane świeże owoce, warzywa, mleko i przetwory mleczne.

Kiedy zakażenie rotawirusem wymaga hospitalizacji?

Jeżeli choroba ma dość łagodny przebieg i wszystkie objawy towarzyszące zakażeniu wydają się być „pod kontrolą”, nie ma potrzeby zgłaszania się do szpitala. Hospitalizacja może być jednak koniecznością, jeśli u dziecka występują objawy odwodnienia.

Do szpitala zgłoś się, gdy maluch:

 • płacze bez łez,
 • ma suche i spierzchnięte usta,
 • jest senny i apatyczny,
 • rzadko oddaje mocz,
 • ma zapadnięte ciemiączko.

Pobyt w szpitalu pozwoli dziecku powrócić do dobrej kondycji zdrowotnej.


Materiał partnera zewnętrznego