Strona główna Społeczeństwo Parenting Foteliki RWF a FWF – poznaj przewagi i słabsze strony każdego z...

Foteliki RWF a FWF – poznaj przewagi i słabsze strony każdego z nich

63
0
kobieta z dzieckiem w foteliku
Przy fotelikach FWF dziecko ma podczas podróży nieco więcej miejsca | fot.: materiał partnera

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka nie jest tak prosty, jakby się początkowo mogło wydawać. Musimy zapoznać się z ofertami najbardziej zaufanych producentów, wybrać model dopasowany do wagi naszego dziecka i określić, czy chcemy, aby nasze dziecko podróżowało w foteliku RWF czy FWF.

Chociaż skróty te nie są wcale nowe, wielu rodziców nie wie tak naprawdę, co oznaczają. Fotelik FWF to nic innego jak tradycyjny fotelik, który jest ustawiony przodem do kierunku jazdy. W odróżnieniu od niego fotelik RWF montujemy w samochodzie tyłem. Jeszcze nie tak dawno metodę tę stosowano jedynie w pierwszym niemowlęcym foteliku, teraz zaleca się to również dla starszych dzieci. Czy oba warianty są równie warte uwagi?

Zalety i wady fotelików FWF

Z pewnością zaletą jest prosty montaż, który trwa zaledwie chwilę. Ponadto można je zamontować w każdym samochodzie, bo zajmują mniej miejsca w porównaniu z fotelikami RWF. Przy fotelikach FWF dziecko ma podczas podróży nieco więcej miejsca. Poza tym cały czas możemy obserwować dziecko, a ono samo może czuć się pewniej, kiedy widzi rodzica. W przypadku starszych dzieci warto zwrócić uwagę na chorobę lokomocyjną. Jeżeli takową zdiagnozowano u dziecka, siedzenie tyłem mogłoby nasilać objawy. Analogicznie zaletą fotelików FWF jest to, że nie nasilają nieprzyjemnych symptomów. Są też tańsze niż foteliki montowane tyłem. Co z wadami? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Specjaliści przeprowadzają mnóstwo testów, które pokazują, że foteliki FWF są zdecydowanie mniej bezpieczne niż RWF.

Zalety i wady fotelików RWF

Fotelik samochodowy kupujemy po to, by dziecko było bezpieczne, a nie ma bezpieczniejszego fotelika niż fotelik RWF. W razie uderzenia dziecko ma dodatkową ochronę, a foteli pochłania większość energii uderzenia. Zatem jest większe prawdopodobieństwo, że nic nie stanie się maluchowi niż wtedy, gdyby siedział przodem. Zaletą jest również to, że coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty foteliki tego rodzaju. Rośnie świadomość rodziców, a tym samym zapotrzebowanie na foteliki RWF, więc firmy specjalizujące się w fotelikach nieustannie udoskonalają swoje modele. Często posiadają one dodatkowe zabezpieczenia. Bardzo często foteliki RWF przechodzą jeszcze więcej testów niż foteliki FWF. Na Zachodzie i w Szwecji foteliki RWF są już standardem, w tym w Szwecji dzieci jeżdżą w nich do 4 roku życia. W Polsce też widać, że tendencja się zmienia i na ten wariant decyduje się coraz więcej osób.

Co z wadami? Musimy liczyć się z tym, że cena fotelika RWF będzie nieco droższa niż zwykłego. Montaż najczęściej zajmuje więcej czasu niż przy fotelikach ustawianych przodem. Jazda tyłem może nasilać objawy choroby lokomocyjnej. Ponadto rodzic, który chce kontrolować, co robi dziecko, musi zainwestować w dodatkowe lusterka. Brak kontaktu dla młodszych dzieci czasem jest trudny. Przed zakupem fotelika RWF upewnijmy się, że zmieści się w naszym samochodzie. W mniejszych pojazdach czasem jest problem.

Materiał partnera