Strona główna Społeczeństwo Parenting Dlaczego książeczki kontrastowe są ważne dla rozwoju niemowląt?

Dlaczego książeczki kontrastowe są ważne dla rozwoju niemowląt?

316
0
Dziecko ogląda książeczki kontrastowe
Książeczki kontrastowe mają o wiele więcej zalet, niż może nam się wydawać. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mając na uwadze rozwój intelektualny maluszka, w pierwszych miesiącach życia rodzice powinni zaopatrzyć się przede wszystkim w książeczki kontrastowe. Są to tak naprawdę pierwsze zabawki dziecka, które mają kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Dlaczego warto pokazywać je już w pierwszym etapie życia? Jaki wpływ na rozwój mają książeczki kontrastowe?

Czarno-białe czy kolorowe

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego w pierwszym okresie powinni kupować dziecku czarno-białe książeczki. Ponieważ we wczesnej fazie życia dziecko potrafi rozpoznać jedynie elementy o wysokim kontraście. Ważne też, aby prezentować maluchowi relatywnie proste kształty. Bez nadmiernej ilości szczegółów. Dziecko nie jest w stanie na tym etapie życia wychwycić takich detali. Dlatego optymalnym rozwiązaniem będą proste formy o wyrazistym kontraście.

Zestaw kontrastowych czarno-białych książeczek
Zróżnicowany wybór pozwala na zakup książeczek oraz zabawek idealnie dopasowanych do wieku dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb, dostosowanych do wieku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W wieku około 3 miesięcy dziecko rozpoznaje już barwę żółtą, zieloną i czerwoną. To pozwala nam włączyć kolejne kolory do prezentowanych mu zabawek. Coraz więcej kształtów i kolorów powoduje równomierny wzrost bodźców, jakie oddziałują na wzrok i tym samym mózg dziecka.

Harmonijny rozwój

Dlaczego warto stymulować dziecko właśnie w ten sposób? To w dużym stopniu wpływa na rozwój narządu wzroku. Skupianie wzroku na dużych kontrastach pobudza organ i jednocześnie przygotowuje go do bardziej zróżnicowanej stymulacji z użyciem większej liczby kolorów.

Kolorowe książeczki jak na dłoni
Pokazując maluchowi kolorowe obrazki, i opowiadając wymyśloną do tego historię, zapewniamy mu kolejne bodźce. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bardzo ważnym aspektem „prezentowania” dziecku książeczek kontrastowych jest pokazywanie ich powoli. Tak, aby dziecko uczyło się wodzić za nimi wzrokiem. Dlatego też przesuwając obrazek, warto robić to na zmianę. Raz w kierunku góra-dół, a innym razem – z prawej do lewej strony i na odwrót. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o ćwiczenie mięśni oka, które wzmacniają się i rozwijają w momencie, kiedy maluch wodzi wzrokiem za interesującym obrazkiem.

Historyjka obrazkowa

Książeczki kontrastowe mają o wiele więcej zalet, niż może nam się wydawać. Oczywiście rozwój wzroku oraz nowych połączeń nerwowych w mózgu jest bardzo istotny. Ale jednocześnie pokazując maluchowi kolorowe obrazki, i opowiadając wymyśloną do tego historię, zapewniamy mu kolejne bodźce. Nie można też zapomnieć o fakcie, że nasz głos również oddziałuje na dziecko, wzmacniając więź z rodzicem oraz poczucie bezpieczeństwa. To tylko pokazuje, że bardzo proste rzeczy mogą mieć wiele zastosowań.

Kupując książeczki kontrastowe, warto skorzystać z oferty sklepów, które posiadają sprawdzone, atestowane produkty. Oprócz dbałości o harmonijny rozwój naszego dziecka, musimy również zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo. Dlatego warto wybrać książeczki kontrastowe proponowane przez sklep okiemmaluszka.pl. Zróżnicowany wybór pozwala na zakup książeczek oraz zabawek idealnie dopasowanych do wieku dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb, dostosowanych do wieku.


Materiał partnera zewnętrznego