AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to wyjątkowo uciążliwa dla chorego choroba skóry, która charakteryzuje się silnym swędzeniem skóry oraz różnymi zmianami dermatologicznymi. Bardzo często atakuje niemowlęta, a tym samym przysparza wielu problemów ich rodzicom, zarówno w momencie diagnozowania choroby, jak i późniejszego leczenia czy pielęgnacji maluszka.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i bardzo nieprzyjemną. Niemowlęta cierpiące na nią muszą zmagać się ze stałym uczuciem pieczenia i swędzenia, często mają również problemy trawienne, przez co są rozdrażnione i płaczliwe. Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry? Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na portalu dla rodziców www.zdrowemaluchy.pl.

Opieka nad niemowlęciem z AZS

Bardzo ważna kwestią w opiece nad każdym dzieckiem, a przede wszystkim nad niemowlęciem chorującym na atopowe zapalenie skóry, jest zapewnienie mu spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Wszelkie sytuacje stresowe mogą w tym przypadku potęgować nieprzyjemne objawy. W związku z tym należy zachować stały harmonogram dnia, który będzie zawierał konkretne godziny karmienia, snu, zabawy czy spaceru. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze, zacznie czuć się w pełni bezpiecznie, co ułatwi leczenie AZS. Istotne jest także ograniczanie dziecku nadmiaru bodźców i sytuacji ekscytujących, które również w pewien sposób mogą być stresujące.

W leczeniu AZS niezwykle istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnujących, które przede wszystkim są bezpieczne dla chorej skóry. Muszą to być preparaty stworzone właśnie z myślą o dzieciach cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Takie kosmetyki zazwyczaj nie zawierają substancji drażniących i zapachowych oraz mają w swym składzie składniki o działaniu kojącym podrażnienia i leczniczym. Skóra z AZS jest pozbawiona odpowiedniej ilości lipidów międzykomórkowych, a także odwodniona. Dodatkowo bywa zaczerwieniona i tkliwa oraz towarzyszy jej nadmierne łuszczenie się naskórka. Dlatego każdy używany kosmetyk, zarówno preparat myjący, jak i na przykład balsam nawilżający, powinien spełniać jej wszystkie wymagania.


Materiał partnera zewnętrznego