Pojawienie się kataru u noworodka zawsze wywołuje niepokój u rodziców. Zatroskani opiekunowie zastanawiają się, czy to wina braku kocyka na spacerze, a może otwartego okna w nocy? Dziecko nie może oddychać, krztusi się podczas jedzenia i niespokojnie śpi. Babcia straszy „spływaniem” wydzieliny do płuc. Czy katar może mieć groźne powikłania? Dowiedz się więcej.

Mówią, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. To zdanie dotyczy głównie dorosłych, bo nieżyt nosa u dzieci może trwać znacznie dłużej. Nadmierna wydzielina w nosie przeszkadza w spokojnym śnie nie tylko niemowlęciu, a także jego opiekunom. Dlatego warto wiedzieć, jakie konsekwencje niesie za sobą katar i jak go leczyć.

Przyczyny kataru u niemowląt

Katar może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub mieszane. Wtedy wydzielina pojawia się nagle i zazwyczaj towarzyszą jej inne objawy chorobowe, takie jak gorączka czy kaszel.

Nieżyt nosa występuje też wówczas, kiedy dziecko ma alergię. Wtedy wraz z katarem maluchowi doskwiera łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek i kichanie.

Wydzielina z nosa pojawia się także podczas ząbkowania. Dziąsła są wtedy rozpulchnione i swędzą. Maleństwo często wkłada rączki do buzi i przenosi drobnoustroje do buzi. W podatnym środowisku bakterie i wirusy szybko się mnożą i powodują różne infekcje – najczęściej właśnie katar.

Kolory kataru u noworodka

Na pewno nie raz słyszałaś, że po kolorze kataru u niemowląt można rozpoznać rodzaj infekcji. Niestety, nie jest to tak proste. Kolor wydzieliny z nosa może przybierać różne barwy w zależności od… stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się od białej mazi. Jest rzadka, często spływa po gardle i sama wycieka z nosa. Następnie pojawia się zielony katar u dziecka, który jest gęsty i trudny do usunięcia.

Nieżyt alergiczny także może przybierać różną konsystencję – wodnistą, jak i bardzo gęstą. W przypadku kataru wywołanego alergią wydzielina ma zazwyczaj jasny kolor.

Czy nieżyt nosa jest groźny?

Wielu rodziców zastanawia się, czy katar u noworodka może wywołać inne choroby. W przypadku nieżytu nosa wydzielina wydostaje się na zewnątrz jamą nosową, a także spływa po gardle do żołądka. W żołądku bakterie i wirusy są niszczone przez kwas solny.  Zatem to niemożliwe, żeby maź dostała się do płuc.

Jednak jeśli katar u niemowląt ma podłoże bakteryjne, wirusowe lub mieszane, może zdarzyć się tak, że drobnoustroje zainfekują inne organy – gardło, uszy, płuca lub oskrzela. Dlatego w przypadku nieżytu nosa warto stale obserwować stan zdrowia malucha.

Jak radzić sobie z katarem u noworodka?

Leczenie kataru małych nosków polega głównie na łagodzeniu jego objawów. Aby udrożnić drogi oddechowe, można:

  • stosować spraye z solą fizjologiczną,
  • odciągać wydzielinę za pomocą gruszki lub aspiratora,
  • inhalować malucha solą fizjologiczną,
  • używać preparatów z olejkami eterycznymi, np. plasterków lub maści.

Takie zabiegi pomogą niemowlęciu zasnąć bez problemów. Nie wyleczą kataru, ale dadzą chwilową ulgę. Sen jest niezwykle ważny w procesie powrotu do zdrowia, więc warto zadbać o jego spokojny przebieg.


Materiał partnera zewnętrznego