Planując letni wypoczynek z całą rodziną możesz popadać w lekką panikę na myśl o spakowaniu walizki. Wielu rodziców pakuje się chaotycznie na ostatnią chwilę, a następnie na miejscu cały czas zamartwia się, czy zabrało ze sobą wszystko, co potrzebne. Jeżeli chcesz uniknąć niemiłej niespodzianki, zapoznaj się z naszymi wskazówkami i odpowiednio wcześniej przygotuj listę.

Przygotuj dokumenty potrzebne do podróży

Zawsze przed wyjazdem na wakacje należy pamiętać przede wszystkim o przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Wyjeżdżając za granicę potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty dziecka i ewentualnie, w przypadku podróży do krajów, które tego wymagają – wiza. Konieczne może być również zabranie książeczki szczepień i książeczki zdrowia oraz dokumentów poświadczających ubezpieczenie. W związku z pandemią SARS-Cov-2 istotny może być paszport covidowy potwierdzający szczepienie lub przebycie zakażenia lub wykonany zgodnie z aktualnymi wytycznymi test. Dobrym pomysłem będzie również zapisanie numeru telefonu do zaufanego pediatry, z którym w razie potrzeby będziesz mógł szybko się skonsultować.

dziewczynka skacząca do wody
Wybierając ubrania dla dziecka na wyjazd przygotuj zestawy na różne warunki pogodowe | fot.: materiał partnera

Wyjazd z najmniejszym dzieckiem

Dużym wyzwaniem może być w szczególności wyjazd z najmłodszymi dziećmi. Dla niemowlaka bez wątpienia będzie potrzebny wózek i nosidełko oraz wanienka i przewijak (warto dowiedzieć się wcześniej o możliwość wypożyczenia na miejscu). Bez wątpienia należy zabrać ze sobą zapas pieluch, podkłady do przewijania i worki na zużyte pieluchy. Ważne będą również odpowiednie kosmetyki i środki higieny: zasypka, chusteczki nawilżające, śliniak, mydło, krem i środek na odparzenia. Nieco starsze dzieci będą potrzebowały nocnika lub nakładki na toaletę, delikatnego szamponu i płynu do kąpieli, szczoteczki i pasty do zębów. Bardzo przydatne mogą być również kosmetyki z filtrem (polecamy wysoki, SPF 50). Zabierz również ręcznik plażowy i mniejszy ręcznik do wycierania się po kąpieli.

chłopiec w wodzie
Wielu rodziców pakuje się chaotycznie na ostatnią chwilę, a następnie na miejscu cały czas zamartwia się, czy zabrało ze sobą wszystko, co potrzebne | fot.: materiał partnera

Jakie ubrania dla dziecka spakować na wakacje?

Wybierając ubrania dla dziecka na wyjazd przygotuj zestawy na różne warunki pogodowe, tak, by nie było problemu z przebraniem malucha jeżeli pobrudzi lub podrze którąś rzecz. Jednocześnie postaraj się nie brać więcej zbyt dużo „na wszelki wypadek”. Zawsze warto przygotować kilka podkoszulek z krótkim rękawem. Warto również zabrać koszulki z długim rękawem i sweterki. Do tego spodnie z długimi nogawkami i krótkie spodenki oraz kilka par majtek i skarpetek, a dla dziewczynek: sukienki lub spódniczki i rajtuzki. W przypadku niemowlaków warto przygotować body z krótkim rękawem i pajace niemowlęce, sweterki i spodenki dresowe. Jeżeli chodzi o obuwie to warto zabrać lekkie sandały, tenisówki i klapki, ewentualnie kalosze. Pamiętaj o czapeczce lub chustce na głowę.

Zabawki i inne akcesoria

Aby mieć pewność, że dziecko będzie dobrze czuło się podczas wyjazdu, pozwólmy zabrać mu ze sobą ulubioną zabawkę, lalkę lub misia. W przypadku starszych dzieci przydatne będą również książeczki, kolorowanki i kredki.  Warto pomyśleć o rzeczach, które nie zajmują dużo miejsca w bagażu, a pozwolą uatrakcyjnić wyjazd: nad wodą może być to materac dmuchany, a gdy korzystacie z agroturystyki lub wynajmujecie domek w lesie: rakietki do badmintona. Zawsze na niepogodę warto przygotować gry planszowe i karciane.

Materiał partnera