Bez wątpienia najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Powinno stanowić podstawowy składnik jego diety aż do 1 roku życia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których  konieczne jest zastąpienie go mlekiem modyfikowanym. Kiedy należy je stosować i jak wybrać najlepsze? Wyjaśniamy.

Powszechne mity na temat kamienia piersią

Mimo coraz większej wiedzy na temat karmienia naturalnego i lepszej opieki położnych laktacyjnych, wciąż zdarzają się sytuacje, w których młoda matka spotyka się z opinią o zbyt małej ilości mleka, czy nienajadaniu się przez dziecko. W takich sytuacjach niedoświadczone kobiety często decydują się na dokarmianie niemowlęcia mlekiem modyfikowanym lub całkowitą rezygnację z karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że takie kroki nie powinny być podejmowane samodzielnie, a wszystkie problemy z laktacją należy najpierw skonsultować z lekarzem lub wykwalifikowaną położną. Z pewnością znajdą oni rozwiązanie najlepsze zarówno dla dziecka, jak i matki.

Zobacz propozycję mleka modyfikowanego Humana Baby: http://humana-baby.pl/kategoria/mleka-modyfikowane/

Kiedy trzeba wprowadzić mleko modyfikowane?

Zdarzają się sytuacje, w których karmienie piersią jest niemożliwe. Do najczęstszych z nich należą:

  • Niektóre choroby niemowlęcia – takie jak np. galaktozemia, powodująca problemy z trawieniem laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku lub poważne choroby serca
  • Niektóre choroby matki – takie jak czynna gruźlica, AIDS lub HIV czy białaczka
  • Toksyczne leki przyjmowane przez matkę

W takich sytuacjach konieczne jest podanie mleka modyfikowanego z oznaczeniem 1, odpowiedniego dla dzieci poniżej 6 miesiąca. Jest ono dostępne w wersji podstawowej lub w postaci mleka specjalistycznego, przeznaczonego dla niemowląt z różnymi schorzeniami, np.:

  • Mieszanki hipoalergiczne
  • Zagęszczane mieszanki antyrefluksowe, posiadające oznaczenie AR
  • Mieszanki z obniżoną zawartością laktozy

Kontynuacja karmienia piersią

Kobiety, które postanawiają zakończyć karmienie naturalne, powinny kontynuować podawanie mleka wybierając dla swoich pociech mieszanki z oznaczeniem 2, odpowiednie pomiędzy 6 miesiącem,  a 1 rokiem życia. Kolejnym etapem jest podawanie mleka modyfikowanego nr 3. Zaleca się, aby dziecko piło je z kubeczka. Jest przeznaczone dla maluchów w przedziale  1-3 lata. Dopiero powyżej tego wieku można rozpocząć podawanie mleka krowiego. Wprowadzenie go do diety wcześniej może spowodować problemy pokarmowe.

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Wszystkie dostępne na rynku mieszanki są dokładnie przebadane pod względem składu i możliwie jak najbardziej zbliżone do mleka matki. Zostały również wzbogacone o kwasy tłuszczowe oraz pro- i prebiotyki wzmacniające odporność organizmu dziecka. Dzięki latom badań i pracy nad składem są bezpiecznym, pełnowartościowym i zdrowym pokarmem dla niemowląt już od pierwszych dni życia i w sytuacjach, gdy karmienie piersią jest niemożliwie, w pełni zaspokajają wszystkie ich potrzeby żywieniowe.


Materiał partnera zewnętrznego