Słyszeliście kiedyś, że świeżo urodzone dziecko pozna swoją mamę po zapachu? A co jeśli tak samo jest z brzmieniem jej głosu? Zastanówmy się, co słyszy dziecko będąc w brzuchu i jaki wpływ może mieć na niego dźwięk młotka, a jaki spokojna muzyka.

Pierwsze słyszane dźwięki w brzuchu mamy

Aparat słuchowy osiąga swoją dojrzałość w czternastym tygodniu ciąży, natomiast dziecko zaczyna odbierać dźwięki od mniej więcej piątego miesiąca życia. Jednak rozwój pęcherzyków słuchowych rozpoczyna się dużo wcześniej, bo już w czwartym tygodniu życia płodowego. W siódmym tygodniu posiada już uszy o określonym kształcie, podobnym do mamy lub taty. Pierwszymi i najmocniej odczuwalnymi dźwiękami są te z wnętrza ciała mamy, przede wszystkim bicie serca, szum krążącej krwi, odgłosy z układu pokarmowego oraz miarowość oddechu. Drugim rodzajem słyszanych przez płód dźwięków są te, które wydaje jego ciało poruszające się w wodach płodowych. Wszystko to, w połączeniu z przebijającymi się z odgłosami spoza macicy tworzy swojego rodzaju szum, który działa niezmiernie kojąco na świeżo urodzone dzieci. Skąd wiemy, że płód słyszy? Naukowcy przeprowadzili już wiele badań na ten temat, mierząc siłę odbieranych przez płód dźwięków dzięki takim sprzętom jak ultrasonograf, mikrofon czy hydrofon.

Ulubione dźwięki maluszka

Na pewno widzieliście kiedyś osobę, która stoi przy ciężarnej i mówi do jej brzucha. Tatę, który zwraca się bezpośrednio do malca, mamę, która szepcze i czyta głośno, ale spokojnie, tak, jakby czytała dziecku na dobranoc. To, czy dziecko naprawdę ich słyszy, to nie tylko intuicja, ale stwierdzony naukowo fakt. Udowodniono też, że mimo, że w pierwszym trymestrze uszy nie są jeszcze wykształcone, to mówienie do dziecka jak najbardziej ma sens, ponieważ dzięki temu, że znajduje się w wodzie, jest w stanie odbierać dźwięki przez receptory na skórze. Tak więc słucha całym ciałem.

Zauważono też, że ulubionym dźwiękiem dla płodu jest głos mamy. Płód okazywał wtedy cechy wyciszenia, jego rytm serca, oddech oraz ruchy były spokojne. Dziecko od początku kojarzy go z poczuciem bezpieczeństwa.

Zdecydowanie dobrze wpływa też słuchanie spokojnej muzyki, szczególnie klasycznej. Docenianym wśród dzieci kompozytorem jest Mozart, następnie Bach i Vivaldi. Ma to pozytywny wpływ na rozwój płodu, dając mu poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a także rozwijając w nim zmysł słuchu i muzykalność już od pierwszych dni.

Niemiłe odgłosy dla dziecka w brzuchu mamy

Jako mniej korzystne dla płodu dźwięki możemy wyróżnić niespokojną i zbyt głośną muzykę, na przykład żywsze utwory Brahmsa i Beethovena, które niekiedy wywołują w dzieciach niepokój. Zdecydowanie niemiłe są nagłe i mocne odgłosy dochodzące z zewnątrz, na przykład stuknięcie młotkiem, trzaśnięcie drzwiami, a nawet kłótnia rodziców. Dziecko odbiera wtedy nerwowe bodźce z ciała mamy, ale też reaguje na nieprzyjemne krzyki. W takich sytuacjach zauważono u płodu duży niepokój objawiający się nagłymi, niespokojnymi ruchami, szybszym biciem serca, a nawet oddaniem moczu. Narażenie dziecka na dużą ilość decybeli może wpłynąć niekorzystnie na rozwój jego mózgu.

Jak umilić dziecku czas w brzuchu

Chcąc zadbać o dobre samopoczucie płodu, możemy zapewnić mu przyjemność przez czytanie, słuchanie muzyki o spokojnym brzmieniu, śpiewanie i mówienie do brzuszka. Dzieci bardzo to lubią, czują się wtedy bezpieczne i kochane i wpływa to pozytywnie na ich rozwój.


NWŁ