Mimo ogromnego wyboru zabawek, wciąż trudno kupić coś fajnego na prezent. Za duży wybór? Raczej za mało wiedzy. Prezent powinien być dopasowany do wieku i potrzeb dziecka. Inne potrzeby ma dwulatek, inne czterolatek, jeszcze inne maluch chodzący do szkoły. Również gdy chcemy obdarować niemowlaka to nie lada wyzwanie. Często nie wiemy, jak zabawka będzie odpowiednia dla dziecka w danym wieku. Robiąc prezenty dla nieswoich dzieci warto skonsultować się z ich rodzicami. Oni wiedzą, co może zainteresować ich dzieci albo co im się przydać.

Mimo ogromnego wyboru zabawek, wciąż trudno kupić coś fajnego na prezent. Za duży wybór? Raczej za mało wiedzy. Prezent powinien być dopasowany do wieku i potrzeb dziecka. Inne potrzeby ma dwulatek, inne czterolatek, jeszcze inne maluch chodzący do szkoły. Również gdy chcemy obdarować niemowlaka to nie lada wyzwanie. Często nie wiemy, jak zabawka będzie odpowiednia dla dziecka w danym wieku. Robiąc prezenty dla nieswoich dzieci warto skonsultować się z ich rodzicami. Oni wiedzą, co może zainteresować ich dzieci albo co im się przydać.

Czym się kierować przy wyborze zabawki?

Dzisiejsze zabawki są coraz lepiej dopasowane do potrzeb dziecka. Za przemysłem zabawkarskim niejednokrotnie stoi technologia, pozwalająca na tworzenie bezpiecznych, interaktywnych zabawek. Niekiedy jednak kluczem do sukcesu okazuje się trafiony pomysł, choćby na zabawki zainspirowane przeszłością, bo czy mogą się zestarzeć wózki drabiniste, klocki, samochodziki, maskotki czy lalki?

Zabawki już od wczesnego wieku mają rozwijać dziecko motorycznie, sensorycznie i emocjonalnie. Dzięki zabawie mały człowiek poznaje świat, uczy się siebie i innych, wchodzi w relacje. Dzisiaj często problemem dla wielu dzieci nie jest brak zabawek, ile nuda z przesytu oraz brak chętnych do wspólnej zabawy. Zabawa to czas wspólnie spędzony z dzieckiem, wspólne chwile, które, choć się nie pamięta ich dokładnie, budują w człowieku poczucie szczęścia. Wybór odpowiedniej zabawki jest ważny, dlatego wybierajmy mądrze. Szukajmy produktów dobrej jakości, prostych, ale z pomysłem. Nie kierujmy się modą, a potrzebami dziecka. Jeśli nie wiemy, co się sprawdzi szukajmy podpowiedzi: u znajomych, na forach internetowych czy u sprzedawcy. Zwracajmy uwagę na atesty (te są szczególnie ważne w przypadku zakupu zabawek dla całkiem małych dzieci).

Mata edukacyjna – prezent dla niemowlaka

Godnym polecenia produktem na prezent jest mata edukacyjna. Jest to zabawka przeznaczona dla dzieci w wieku od 0 do 6 m-c. W tym najwcześniejszym okresie dziecko stopniowo poznaje otaczający go świat, którym na początku są tylko rodzice. Z czasem zaczyna poznawać otoczenie i wówczas mata może okazać się strzałem w dziesiątkę. Mata edukacyjna zwana też matą sensoryczną, wykonana jest z grubego, pikowanego materiału, który dobrze izoluje dziecko od podłogi. Maluszek może na niej bezpiecznie leżeć. Nad matą znajduje się pałąk (jeden lub dwa), na którym wiszą różnego rodzaju zabawki – grzechotki i chwytaki. Są one tam po to, by maluch mógł rozwijać sprawność motoryczną, a także są bodźcem słuchowym i wzrokowym. Wyciągając rączki po wiszącą zabawkę dziecko ćwiczy wiele rodzajów mięśni. Kiedy maluch jest już trochę większy, wiszące grzechotki można zdjąć z pałąka i dać je dziecku do zabawy. Ważnym bodźcem dla wzroku jest także sama kolorystyka maty. Wśród rodziców są zwolennicy mat kontrastowych czyli biało-czarne, które silniej stymulują dziecko, a także ci, którzy wybierają wersję kolorową, również atrakcyjną dla dziecka. Mata edukacyjna ma za zadanie wspierać rozwój dziecka, jednak nie wyręczy rodziców we wszystkim. Ten rodzaj zabawki może dać wytchnienie rodzicom i zająć dziecko na jakiś czas, jednak przypominamy: rodzice, miejcie swoje maleństwo zawsze na oku!

Pluszaki – dla mniejszych, większych i całkiem malutkich

Każdy z nas na pewno pamięta jakiegoś misia z dzieciństwa. Przytulanki są ważne zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wcześniejszym. Misie (i różne inne zwierzątka) pomagają dziecku w przedszkolu znieść rozłąkę za rodzicem. Mogą zająć małe rączki w domu podczas oczekiwania na podwieczorek, w drodze do sklepu czy w podróży. Ulubione pluszaki towarzyszą dzieciom praktycznie non-stop. Szczególnie cenne jest ich towarzystwo podczas zasypiania, kiedy rodzic zgasi światło i robi się „trochę strasznie”. Z pluszakiem od razu raźniej. Dlatego pluszak dla dziecka kilkuletniego może być trafionym prezentem, pod warunkiem, że obdarowany lubi ten rodzaj zabawek i nie ma ich bardzo dużo. W sumie, może mieć ich wiele, jednak ważne, żeby się nimi bawił. Kto wie może ta mała kolekcja zostanie w jego pamięci na dłużej. Na rynku jest wieloraki wybór pluszowych zabawek – od zwykłych przytulanek aż po interaktywne gadające stwory. Pieski, kotki, nieśmiertelne misie, a także tygrysy, żyrafy, słonie, czy bardziej egzotyczne jaszczurki lub węże – wybór jest naprawdę szeroki. Kupując pluszaka przedstawiającego jakiegoś zwierzaka, można (starsze) dziecko zainteresować przyrodą. Jest nawet specjalna seria zabawek przedstawiająca gatunki zagrożone!

Wybierajmy bezpieczne zabawki

Wybierając zabawkę dla malutkiego dziecka, trzeba koniecznie sprawdzić czy jest dla niego bezpieczna. Zasada ta dotyczy również maskotek. Większość miśków dostępnych w zwykłych sklepach zabawkowych jest przeznaczona dla dzieci od lat 3. Jeśli chcemy misia dla mniejszego dziecka, czy wręcz dla niemowlaka, pamiętajmy, że powinien być on atestowany czyli posiadać certyfikat spełniający wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Tego typu zabawka nie zawiera elementów, które mogłyby odpaść i zostać przez dziecko połknięte. Najczęściej pluszaki dla maluchów mają oczki i noski wyszywane, a nie przyklejane lub przyszywane jak u maskotek dla starszych dzieci. Niektóre zabawki dla niemowląt zawierają w sobie pozytywkę, która pomaga uspokoić maluszka i ułatwia mu zasypianie.

Zabawka powinna być dostosowana do wieku i potrzeb dziecka. Kupujmy zabawki bezpieczne, posiadające odpowiednie atesty. Szukajmy rzeczy ładnych, dobrych jakościowo, które przyczynią się do rozwoju maluszka. Małe dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Dosłownie rośnie nam w oczach. Możemy jego rozwój stymulować przez odpowiednie bodźce. Taką właśnie funkcje mają spełniać dobre zabawki. Powinny pobudzać zmysły – chropowata powierzchnia działa na dotyk, kolory na wzrok, a melodyjki i dźwięki zwierzątek na słuch. Mają rozwijać sferę ruchową. Od maleńkości, już w pozycji leżącej maluszek ćwiczy mięśnie próbując sięgnąć zawieszoną nad nim zabawkę. Pamiętajmy też, żeby bawić się z dzieckiem. Czas podarowany w zabawie zaprocentuje.


Materiał partnera