Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta? Oto kilka wskazówek, dzięki którym codzienny jadłospis wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie oraz rozwój płodu.

Ciąża jest okresem, w którym nie ma miejsca na stosowanie diet odchudzających. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i odpowiedniej ilości energii, ponieważ od momentu zapłodnienia dzieli je z rozwijającym się płodem. Nie oznacza to jednak, że musisz jeść za dwoje. Trzeba jeść dla dwojga – to znaczy jak?

Zapotrzebowanie kaloryczne w okresie ciąży

W okresie oczekiwania na dziecko zmienia się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Zmiany zależne są przede wszystkim od tego, w jakim stadium rozwoju jest ciąża. Kalendarz wskazuje, że:

  • w pierwszym trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o ok. 83 kcal na dzień,
  • w drugim trymestrze zapotrzebowanie na energię zwiększa się o ok. 286 kcal na dzień,
  • w trzecim trymestrze potrzeby energetyczne organizmu rosną o 478 kcal na dzień[1].

Stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że w okresie ciąży nie powinnaś przytyć więcej niż 10-16 kg (w zależności od wyjściowej masy ciała).

Produkty zalecane w okresie ciąży

Codzienna dieta kobiety ciężarnej powinna obfitować zarówno w węglowodany (przede wszystkim złożone), tłuszcze, jak i białko. Jadłospis musi być przy tym mocno zróżnicowany – tak, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, dieta powinna uwzględniać m.in. takie produkty jak:

  • pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, kasze – które są bogate w błonnik,
  • świeże warzywa i owoce – stanowią źródło błonnika oraz witamin i minerałów,
  • tłuszcze roślinne (najlepiej olej, oliwę) – dostarczają cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • ryby, mięso, jajka, mleko i jego przetwory – obfitują nie tylko w białko, ale również żelazo i wapń.

Na cenzurowanym – tych produktów unikaj

Chociaż kobietom w ciąży zaleca się zróżnicowaną dietę, nie wszystkie produkty są dozwolone. Z codziennego jadłospisu należy wykluczyć m.in.:

  • surowe mięso – mogą być źródłem pasożytów toksoplazmozy i bakterii Listeria monocytogenes
  • sery pleśniowe – wszystkie miękkie sery (także z mleka pasteryzowanego) mogą zwiększać ryzyko zachorowania na listeriozę,
  • niektóre ryby – o ile łosoś, dorsz czy makrela są bezpiecznymi rybami, o tyle węgorze, sandacze czy szczupaki muszą na jakiś czas zniknąć z jadłospisu z uwagi na obecność metali m.in. rtęci,
  • alkohol – nie istnieje żadna bezpieczna dawka alkoholu, ponieważ nawet najmniejsza ilość może być przyczyną zaburzeń rozwoju dziecka.

Masz wątpliwości co do tego, jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Skonsultuj się z dietetykiem lub ginekologiem – specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania związane z żywieniem w tym wyjątkowym okresie.

[1] https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf, str. 31


Materiał partnera zewnętrznego