Dla jazzowych smakoszy istnieją daty w kalendarzu nie do pominięcia, zakreślone grubym, czerwonym kółkiem. I z całą pewnością dotyczy to dni, w których odbywa się festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2019 – legendarna już impreza muzyczna o randze ogólnoświatowej. To prawdziwa uczta dla miłośników jazzu i jego różnych, także śmiałych oraz nowoczesnych form i odcieni. Tegoroczna odsłona festiwalu będzie miała miejsce już w dniach 4-7 lipca, w warszawskim klubie Stodoła.

Jeden z najgłośniejszych punktów na jazzowej mapie świata!

Warsaw Summer Jazz Days to z pewnością nie tylko jedno z wielu wydarzeń kulturalnych czy kolejna, muzyczna ciekawostka. To duże przedsięwzięcie, prawdziwe artystyczne święto, z długą historią i renomą dalece wykraczającą poza granice naszego kraju. Zainicjowane przez Mariusza Adamiaka – polskiego promotora muzyki jazzowej i kierownika znanego klubu Akwarium – powstało na początku lat 90., z potrzeby realizacji konkurencyjnego wydarzenia dla Festiwalu Jazz Jamboree. Od tamtej pory nieprzerwanie powraca do Warszawy, z biegiem lat zyskując w międzynarodowej perspektywie rangę jednej z najważniejszych imprez tego rodzaju oraz czyniąc ze stolicy Polski odważny rynek dla współczesnej sceny jazzowej.

Co wyróżnia ten Festiwal? Z pewnością swój światowy format zawdzięcza wieloletniemu, aktywnemu udziałowi w jazzowym uniwersum. Jednak nie tylko je zgłębia i pielęgnuje, ale również kreuje. Wydarzenie Warsaw Summer Jazz Days od zawsze było przestrzenią dla odważnej sztuki oraz otwartą na szczególnie ciekawe, nowatorskie i nieoczywiste zjawiska, nierzadko wbrew aktualnie panującym trendom. Fascynacja współczesnym jazzem, promowanie tego, co w nim świeże, śmiałe i najbardziej kreatywne – bez względu na rodowód gatunki i przynależność państwową – niezmiennie wpisuje się w ideę warszawskiego Festiwalu.

Kiedy odbędzie się Festiwal, kto zagra oraz gdzie szukać biletów?

Pielęgnowana latami miłość do jazzu, zgłębianie jego korzeni, a zarazem rozszerzanie wizji tej muzyki, śledzenie jej przemian i nowych odkryć (nie wspominając już o profesjonalizmie i wysokim poziomie organizacyjnym imprezy) – wszystko to sprawia, że Festiwal Warsaw Summer Jazz Days od dawna spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Zarówno ze strony zwykłych sympatyków podobnych brzmień czy znawców jazzu, jak i mediów, prywatnych oraz państwowych mecenasów czy wreszcie samych muzyków. Dotychczasowe, liczne edycje odwiedziło wiele światowych gwiazd (solistów i grup artystycznych), takich jak Vernon Reid, Marcus Miller, Modern Jazz Quarter, John Zorn, Pharoah Sanders, Gil Evans Orchestra, Bill Laswell i wiele, wiele innych. A kto szczególny zawita do stolicy Polski w tym roku?

Festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2019 będzie miał miejsce w warszawskim klubie Stodoła, w dniach 4-7 lipca. Ponownie program imprezy wypełnią występy znakomitych, interesujących artystów i formacji – na klubowej scenie zagrają Kamila Drabek Tercet, Jazzmeia Horn, Stanley Clark Band, Andrzej Kowalski Quartet, All Too Human feat. Marc Ducret, Snarky Puppy, Delvon Lamarr Organ Trio, Scott Henderson Trio, James Brandon Lewis Quintet, Garcia Nubya, Kenny Garret Quintet i Benny Golson Quartet. To kolejna, wyjątkowa okazja do zaktualizowania wiedzy i doświadczeń, dotyczących świata jazzu, a także zasmakowania w szczególnych doznaniach muzycznych – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych. Warto więc podjąć szybką decyzję i postarać się o wejściówkę na jedną z najważniejszych imprez jazzowych. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku wydarzeń typu Warsaw Summer Jazz Days 2019 bilety na festiwale rozchodzą się w trybie ekspresowym, a wspaniałe przeżycia muzyczne są gwarantowane!


OLI