Długo oczekiwany album „PROXL3M” zespołu PRO8L3M w końcu zawitał na rynek muzyczny. Ten jubileuszowy materiał duetu wyróżnia się na tle ich dotychczasowej twórczości. Album porusza tematy dobrze znane fanom z poprzednich wydawnictw, ale w nowym, dwupoziomowym ujęciu konceptualnym. Z jednej strony mamy opowieść o bohaterze, którego życie stanowi ciąg wydarzeń prowadzących do jego upadku. Z drugiej strony, album jest hołdem dla wiernych fanów, którzy od lat śledzą karierę zespołu i znajdują liczne odniesienia do jego historii, zarówno w tekstach, samplach, brzmieniu utworów, jak i w stylu wykonania.

Muzyczne odniesienia i nowatorskie brzmienia

„PROXL3M” muzycznie nawiązuje do klubowych dekonstrukcji z czasów przed pandemią, odchodząc od przemielonych trendów w rapie. Album łączy futurystyczne brzmienia z tradycjami polskiego popu, zainspirowanymi przez Artbrut.

Teatralność i głębia narracji

Album niesie ze sobą teatralne metafory, przypominając antyczną tragedię. Przeplata historię bohatera z siedmioma grzechami głównymi, pokazując jego drogę od pychy po refleksję i nieudaną próbę zmiany losu.

Refleksyjna druga połowa albumu

Druga połowa płyty przynosi znaczną zmianę stylistyczną, zwalnia tempo i wprowadza słuchaczy w bardziej refleksyjny nastrój. „PROXL3M” zamyka się utworem „Wieczna gra”, stanowiącym filozoficzną klamrę całości.

„PROXL3M” jest dostępny w serwisach streamingowych i na stronie pro8l3m.pl. Obok albumu, PRO8L3M organizuje wystawę PRO8L3M EXPERI3NCE i trasa koncertowa po Polsce, trwająca do wiosny 2024. Bilety na wystawę i koncerty są już wyprzedane.

Redo