Gra planszowa to idealny sposób na spędzenie wieczoru ze znajomymi. Kiedy pogoda nie pozwala na rozpalenie grilla, opalanie czy spacer po lesie, można po prostu zostać w domu i grać w planszówki.

Dopasowani czy Dixit

Gra Dopasowani to propozycja dla 2 lub 4 par. Gracz w trakcie rozgrywki odpowiada na pytania, ale punkty uzyskuje wtedy, gdy jego odpowiedzi są zbieżne z tymi udzielonymi przez partnera. Dzięki temu pozwala zweryfikować wiedzę o sobie i wspólne patrzenie na świat. Niektóre pytania z pewnością poprawią wszystkim humor, inne mogą stać się przyczyną głębokiej rozmowy.

Natomiast Dixit to jedna z najpopularniejszych gier, w którą mogą grać single. Rozgrywka testuje wyobraźnię, spryt, ale również intuicję. Może w nią zagrać od 3 do 8 graczy. Przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia. Zadaniem gracza jest podać skojarzenie do karty, której nie pokazuje pozostałym uczestnikom gry. Pozostali dopasowują ze swoich kart obrazek, który najbardziej odpowiada podanemu skojarzeniu. Ostatnim zadaniem jest zgadywanie, która karta należy do osoby wymyślającej hasło. Kluczem do świetnej zabawy jest slogan, który nie jest ani zbyt łatwy, ani zbyt trudny.

Nigdy w życiu i Czarne historie

Nigdy w życiu to gra dedykowana osobom dorosłym. Zadaniem uczestnika jest wskazania gracza, który podjąłby się wykonania zadania zapisanego na karcie. Aby było naprawdę śmiesznie, opisane zdarzenia i zachowania są nietypowe, a czasami bardzo absurdalne, np. podglądanie sąsiadów uprawiających seks, noszenie lateksowej bielizny czy wspólne oglądanie z zaprzyjaźnioną parą filmu erotycznego. Każdy z uczestników rozgrywki, ukrywając swoją odpowiedź przed nimi, wskazuje jednego z graczy, który odpowiada opisowi. Sam także udziela odpowiedzi na pytanie. Punkty zdobywa osoba, która poprawnie zgadnie wskazania pozostałych zawodników.

Ostatnią z gier są Czarne Historie, które przeznaczone są dla osób preferujących mroczne opowieści. W rozgrywce jeden z graczy losuje kartę, na której znajduje się opis mrożącej krew w żyłach historii. Najczęściej dotyczą one samobójstw, morderstwa czy przestępstwa. Pozostali gracze mają interesujące zadanie. Ich celem jest opowiedzenie historii, którą zna wyłącznie osoba odkrywająca kartę. Aby mogli poznać szczegóły tego hasła, zobowiązani są zadawać pytania naprowadzające. Osoba, która zna hasło nie może jednak zdradzać im zbyt wiele, by nie ułatwić rozwiązania zagadki. Na zadawane pytania może odpowiadać tylko „tak” lub „nie”. Na podstawie uzyskanych informacji pozostali gracze muszą odgadnąć historię.

Wskazane gry planszowe to wyłącznie kilka propozycji spośród bogatego wyboru. Opisane propozycje stanowią jednak przykłady gier skierowane do różnych grup odbiorców. Planszówki przygotowane są zarówno dla par, graczy zainteresowanych mrocznymi historiami kryminalnymi, jak i tych, którzy lubią po prostu świetnie się bawić w gronie znajomych. Taki jest właśnie cel wszystkich planszówek, które mogą uczyć, bawić, rozwijać, jak i świetnie wypełniać wolny czas.

IIM