Strona główna Lifestyle Ogród Prostota i funkcjonalność – lampy techniczne i ich zastosowanie

Prostota i funkcjonalność – lampy techniczne i ich zastosowanie

120
0
krzesła i stół na prostym i nowoczesnym tarasie
Oświetlenie techniczne przyjmuje różne formy i może mieć wiele zastosowań | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Lampy techniczne mogą przybierać różne formy i znajdować wiele zastosowań. Pomimo tej różnorodności mają pewne cechy wspólne. Łączy je prosta forma, która doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnego budownictwa oraz minimalistycznych wnętrz. Nie ma tu miejsca na elementy dekoracyjne czy wyszukane ozdoby. Zdecydowanie lepiej sprawa się skromność i funkcjonalność.

Lampy techniczne to nie jeden określony typ oprawy, ale wiele różnych, o odmiennych kształtach i zróżnicowanym przeznaczaniu. Tam, gdzie potrzebne są praktyczne rozwiązania, potrafią zaskakiwać funkcjonalnością. Znajdziemy wśród nich różne typu opraw: lampy wiszące, kinkiety, plafony i lampy wpuszczane w sufit. Choć w ich budowie nie ma elementów dekoracyjnych, potrafią wyglądać bardzo efektownie. Dekorują bowiem nie zdobieniami, ale swą minimalistyczną i wyróżniającą się wysoką estetyką formą.

Wśród lamp technicznych nie mogłoby zabraknąć opraw, które doskonale odzwierciedlają założenia stylu nowoczesnego. Te niezwykle proste i minimalistyczne aranżacje nie lubią wyszukanych kształtów, przepychu i bogatych ozdób. Forma lamp, podobnie jak innych elementów, które znajdą się w takim wnętrzu, powinna podążać za funkcją. A jaka może być ich funkcja?

Oprawy przeznaczone do montażu na budynku

Oprawy techniczne przeznaczone są między innymi do montażu na elewacji budynku. Wiele tego typu modeli można znaleźć na stronie Lampy.it. Rozmieszczone w przemyślany sposób i dostosowane do jego stylistyki bez wątpienia staną się ozdobą domu, restauracji, hotelu. Zamontowane na ścianie zewnętrznej techniczne kinkiety pozwolą na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w aranżowanej przestrzeni. Staną się też efektowną wizytówką budynku i nadadzą mu bardziej reprezentacyjnego, eleganckiego wyglądu. Co więcej, odstraszą potencjalnych intruzów i poprawią bezpieczeństwo użytkowników. Podobny efekt uzyskamy, decydując się na montaż opraw zewnętrznych w podbitce budynku. W tym przypadku zastosowanie znajdą oprawy wpustowe typu „oczka”.

Lampy najazdowe do oświetlenia ścieżek i podjazdów

Kolejnym przykładem zastosowania opraw technicznych w przydomowej przestrzeni jest montaż lamp najazdowych w podjeździe do domu oraz w ścieżkach usytuowanych na terenie posesji. Nie trudno wyobrazić sobie, jak istotne znaczenie mają takie oprawy dla poprawy bezpieczeństwa poruszania się po nieruchomości. Lampy montowane w kostce brukowej pozwalają na stworzenie bezpiecznej przestrzeni wokół domu i efektownie oświetlają strefę wejściową. Po zmroku pozwalają bezpiecznie parkować samochód i bez przeszkód dotrzeć z niego ścieżką do domu.

Natynkowe plafony przeznaczone do montażu wewnątrz budynku

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się też natynkowe plafony o prostej formie. Szczególnie dobrze wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, ale mogą być montowane także w pomieszczeniach utrzymanych w innym stylu. Aranżacje z ich udziałem nie muszą się ograniczać do pomieszczeń gospodarczych. Dzięki nim stworzymy na przykład efektowną i funkcjonalną instalację świetlną kuchni. Równomiernie rozmieszczone na suficie plafony pełnią wtedy rolę oświetlenia głównego. Jeśli inwestor zrezygnuje w kuchni z szafek wiszących, a część plafonów znajdzie się bezpośrednio nad blatem, podłużą też do oświetlenia strefy roboczej i zapewnią odpowiednią ilość światła podczas przygotowywania posiłków.

Oświetlenie techniczne przyjmuje różne formy i może mieć wiele zastosowań. Wybierając je, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich praktyczne wykorzystanie. Nie da się jednak ukryć, że ich prosta forma ma też wiele uroku i efektownie prezentuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dlatego oprawy techniczne – choć skromne – nie tylko oświetlają przestrzeń, ale również ją dekorują.


Materiał partnera zewnętrznego