Oryginalna, kolorowa i wieloletnia roślina, która ozdobi każdy ogród niezależnie od stylu, w jakim został urządzony. Jej charakterystyczne czerwono-zielone blaszki, w połączeniu z niskim wymaganiami glebowymi sprawiają, że imperata cylidnryczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Dlaczego warto wybrać tą roślinę i jak ją uprawiać? 

Imperata cylindryczna, czyli wyjątkowa trawa do każdego ogrodu!

Imperata cylindryczna jest ozdobną trawą, chętnie uprawianą w przydomowych ogrodach. Świetnie nadaje się na rabaty jako roślina okrywowa, zwłaszcza odmiana red baron. Wszystko za sprawą dwukolorowych liści, osiągających maksymalnie 50 cm wysokości. Na uwagę zasługuje również odmiana zielona, która jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi. W przeciwieństwie do red baron, trawa osiąga nawet 120 cm, dlatego często stanowi kluczową dekorację ogrodu lub tarasu. 

Jak uprawiać trawę ozdobną?

Red baron jest gatunkiem, któremu trzeba zapewnić dobre warunki, aby roślina nie tylko rosła, ale i przebarwiły się jej liście. Wiosną i latem trawa ma kolor zielony. Jesienią zmienia zabarwienie na czerwony, a pierwsze oznaki zmiany koloru blaszek można rozpoznać po czerwonych przebarwieniach na wierzchołkach liści. Roślina preferuje stanowisko słoneczne, choć równie dobrze znosi częściowe zacienienie. Gleba pod uprawę imperaty cylindrycznej powinna być lekka, próchnicza i przepuszczalna. Trawa nie toleruje podmokłych terenów, natomiast świetnie znosi przejściowe susze. Jest mało odporna na mróz, dlatego w celu ochrony rośliny, warto zastosować okrycie na okres zimy. Aby nie doszło do przemarznięcia oraz ewentualnego uszkodzenia systemu korzeniowego, zaleca się pozostawienie suchych liści, a wszelakie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzić wiosną. To właśnie w tym czasie przycina się trawę tuż przy ziemi, zachowując ostrożność, by nie uszkodzić wybijających z ziemi młodych pędów. 

Imperata cylindryczna zielona jest odporniejsza od red baron. Świetnie radzi sobie zimą, doskonale nadaje się do uprawy w donicach, w ogrodzie skalnych i rabatach. Zabiegi kosmetyczne przeprowadza się dokładnie w ten sam sposób. Bardzo ważne jest jednak, aby w obu przypadkach, regularnie odchwaszczać teren. Roślina ma wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju systemu korzeniowego. 

Imperata cylindryczna – jak ją pielęgnować przez cały rok?

Podczas uprawy traw ozdobnych, niezbędne jest zasilanie gleby specjalnymi nawozami. Wiosną świetnie sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz, którym należy starannie podsypać roślinę. Latem natomiast należy uzupełnić ewentualne niedobory potasu. Dlaczego jest to tak istotne? W przypadku niedoborów składników odżywczych w glebie, roślina narażona jest na choroby grzybiczne systemu korzeniowego jak i porażenia na całej powierzchni liści. Ponadto istnieje ryzyko, że roślina nie przebarwi się jesieniom, a jej odporność na niskie temperatury zmniejszy się. Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się więc zastosowanie nawozu oraz zapewnienie odpowiednich warunków glebowych. Cenne informacje na temat kępy znajdują się na stronie https://poradnikogrodniczy.pl/imperata-cylindryczna.php.

W przypadku imperaty cylindrycznej uprawianej w donicach i skrzyniach, pielęgnacja rośliny znacznie się różni. Trawa nie ma odpowiednich warunków do ochrony korzeni przed zimnem, dlatego takie rośliny najlepiej jest przechowywać w domu, lub chłodniejszym pomieszczeniu z zastosowaniem osłony na okres przymrozków. Zapobiegnie to jej uszkodzeniu lub obumarciu. 

Materiał partnera zewnętrznego