Jeżdżąc na Węgry nieraz można natknąć się w różnych wioskach na mniej lub bardziej obfite zagęszczenie różnych gatunków hibiskusów. Czasem można spotkać też zrobione z nich żywopłoty.

Gatunki hibiskusa

W naszym rejonie klimatycznym tylko kilka gatunków hibiskusa ma szansę przetrwać zimę. Oczywiście w zachodnich rejonach kraju klimat jest łagodniejszy i ten krzew ma tam o wiele lepsze warunki rozwoju. Natomiast w chłodniejszym klimacie jaki panuje na wschodzie może niekiedy przymarzać, więc należy go okrywać przed zimą.

Hibiskus ogrodowy – ketmia syryjska

Ten rodzaj hibiskusa jest dość rozpowszechniony na południu kraju, często sadzony jako roślina ozdobna na osiedlach. Tworzy formę rozłożystego krzewu, osiągając po latach tyle samo wysokości co szerokości jeśli go nie będziemy przycinać. Cięcie hibiskus znosi bardzo dobrze, także nadaje się do tworzenia zwartych i wysokich nawet na trzy metry żywopłotów.

Hibiskusy dostępne do kupienia na https://www.podkarpackiesady.pl/57-hibiskusy.

Ketmia – róża chińska

Innym rodzajem hibiskusa jest róża chińska w naszym kraju można uprawiać tylko w donicy. Oczywiście znosi niewielkie przymrozki jednakże zima w naszym kraju jest dla niego zbyt sroga. Natomiast od wiosny do zimy ten hibiskus może stać w ogrodzie czy na tarasie, musimy tylko pamiętać o podlewaniu go. Jego piękne kwiaty o żywych kolorach i błyszczące ciemnozielone liście są piękną ozdobą.

Ketmia szczawiowa

Kolejny warty uwagi i naszego czasu na uprawę jest ketmia szczawiowa. Ten rodzaj hibiskusa wykorzystuje się do robienia herbaty zwanej również hibiskusem. Ta ketmia najlepiej czuje się w ciepłym miejscu, gdyż pochodzi z tropikalnych rejonów globu. Jednakże może być jak róża chińska uprawiana w donicy.

Hibiskus bagienny, bylinowy albo po prostu ketmia błotna

Ketmia błotna inaczej zwana hibiskusem bagiennym posiada naprawdę ogromne kwiaty. W sprzyjających warunkach potrafią one osiągnąć nawet ponad 30 cm średnicy. Wymaga, jak sama nazwa wskazuje dużo wody oraz żyznego podłoża. Dlatego trzeba mu odpowiednio przygotować stanowisko.

Jakie warunki preferuje ketmia syryjska

Ketmie to kwiaty zdecydowanie należące do słońca. Większość wymaga dużej ilości wody do wzrostu, wyjątkiem jest jedynie hibiskus ogrodowy, który jest dość odporny na suszę. Młoda sadzonka wymaga oczywiście więcej uwagi oraz podlewania w przeciwieństwie do osobnika kilkuletniego. Sadząc hibiskusa musimy pamiętać tylko o zapewnieniu mu miejsca, o ile nie zamierzamy go przycinać.

Jak sadzić żywopłot z hibiskusa

Coraz częściej w Polsce spotkać można żywopłoty tworzone właśnie przez gatunek ketmia syryjska. Ze względu na rozrastanie się dość szeroko na boki sadzonki hibiskusa możemy sadzić dość rzadko, nawet z ponad metrowymi przerwami. W zależności od potrzeb możemy go prowadzić nisko, albo wysoko. Ketmia jest rośliną zrzucającą na zimę liście więc musimy liczyć się z tym, że żywopłot nie będzie nas osłaniać o tej porze roku.

Ketmia syryjska dostępna na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Hibiskus-FIOLETOWY-Ketmia-syryjska/207.

Kwitnący żywopłot z hibiskusa ketmia
Coraz częściej w Polsce spotkać można żywopłoty tworzone właśnie przez gatunek ketmia syryjska. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żywopłot z hibiskusa gdzie sadzić?

Wymagania hibiskusa warunkują sadzenie go od strony południowej. Jest to roślina wymagająca ciepła i słońca, aby dobrze rosnąć i wyglądać reprezentacyjnie. Więc szpaler z ketmii najlepiej jest posadzić od strony południowej, zachodniej czy wschodniej domu. Pod warunkiem, że przez większość dnia będzie nań świeciło słońce. W półcieniu hibiskus słabiej kwitnie i gorzej rośnie.

Hibiskusem możemy odgrodzić sobie grządki, sad owocowy od strefy wypoczynkowej czy boisko do gry.

Jakie rośliny mogą rosnąć w połączeniu z ketmią syryjską

Starszy żywopłot zawsze będzie przy samej ziemi mało atrakcyjny. Dlatego też warto posadzić wzdłuż niego rośliny, które zakryją ten defekt. Do tego celu nadają się między innymi:

  • trzmielina – jest zimozielona więc będzie fajnie kontrastować z nagimi gałęziami krzewu
  • liliowce – kwitną tuż przed ketmią, ale ich długie i wąskie liście są ozdobą od wiosny do jesieni, dobrze znoszą okresowe braki wody, mogą rosnąć w półcieniu;
  • irysy – kwitną przed liliowcami, również są tolerancyjne na okresowe braki wody.

Żywopłoty są znane ludziom od wieków. W niektórych krajach (Anglia) są nawet tradycje i zawody z nimi związane. Na także żywe płoty jest wykorzystywanych bardzo dużo gatunków roślin, między innymi graby, tuje, wierzby, trzmieliny, bukszpany i wiele innych. Fajnie też wyglądają żywopłoty mieszane, na które składa się kilka gatunków roślin. Tworzy to ciekawe zestawienie kolorystyczne. Gatunki dobiera się pod względem wymagań siedliskowych oraz docelowej wielkości.

Źródła:


Materiał partnera zewnętrznego