Strona główna Lifestyle Moda Wysokiej jakości t-shirt – po czym poznać dobry materiał?

Wysokiej jakości t-shirt – po czym poznać dobry materiał?

7313
0
kobieta czarny t-shirt z logo balmain
Twoja przygoda z wysokogatunkowymi materiałami powinna zacząć się od ich rozpoznania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W szafie każdej z nas znajduje się chociaż jeden. Mowa oczywiście o klasycznym t-shircie – doskonałej podstawie każdej stylizacji. Koszulka z krótkim rękawem wygląda dobrze nie tylko w looku na sportowo – może również stanowić świetne tło dla eleganckiej spódnicy i marynarki. Jak wybrać t-shirt wysokiej jakości, który posłuży Ci na kilka lat? Koniecznie sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się, po czym poznać dobry materiał.

Z pewnością znasz ten scenariusz: kupujesz koszulkę z sieciówki zachęcona niską ceną. Po jednym praniu wygląda tragicznie: wystają nitki, jest rozciągnięta i straciła swój pierwotny kolor. Myślisz, że da się ją jeszcze uratować, jednak po trzech założeniach robią się w niej dziury. Zastanawiasz się wówczas – no dobra, ale przecież wzięłam koszulkę ze 100% bawełny na metce, a bawełniane t-shirty z założenia powinny być wysokiej jakości. Czym więc będzie różnić się bawełniany t-shirt za 20 zł z tym za 200 zł? Czy wysoka cena zawsze jest równa dobrej jakości? Po czym poznać dobry materiał? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!

Dobry materiał – po czym go poznać?

Twoja przygoda z wysokogatunkowymi materiałami powinna zacząć się od ich rozpoznania – dzięki temu będziesz w stanie dokonywać lepszych decyzji zakupowych. Wyróżniamy kilka rodzin materiałów:

  • naturalne – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (bawełna, jedwab, len, wełna, włókna konopi),
  • sztuczne – wykonane ze związków występujących w przyrodzie, zachowujące się podobnie do naturalnych, ale tańsze w produkcji (wiskoza, modal, lyocell, acetat),
  • syntetyczne – wytworzone ze związków niewystępujących w przyrodzie – są bardzo trwałe, ale mniej przewiewne niż naturalne (akryl, nylon, poliester).

Wielu krawców twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak zły materiał – każdy ma swoje wady i zalety. Materiały naturalne są dla nas najzdrowsze. Badania mówią jasno: około 75% substancji z noszonej przez nas odzieży jest wchłaniane poprzez skórę do organizmu. Dlatego właśnie t-shirt z sieciówki, nawet taki wykonany w 100% z bawełny – nie jest dobrym wyborem.
Pomijając kwestie etyczne czyli niewyobrażalny wyzysk osób szyjących ubrania w fabrykach krajów rozwijających się – do produkcji mody fast-fashion używa się niskiej jakości tkanin oraz chemicznych barwników.

Materiały sztuczne oraz syntetyczne najczęściej dodaje się do składu materiału, aby go wzmocnić lub dodać mu pożądanej elastyczności. Domieszki sprawdzają się przy ubraniach, które nosimy często i z założenia chcemy by były wytrzymałe – w płaszczach, marynarkach oraz jeansach. Warto również zwrócić uwagę na to, że czysty materiał nie zawsze będzie przyjemny czy użyteczny w noszeniu.

100% bawełna lub len mocno się gniecie, a z kolei 100% wełna w swetrze czy płaszczu będzie drapać, dlatego przyda się w nich mała domieszka akrylu. Przy wyborze naturalnych materiałów należy bezwzględnie uważać podczas prania – te materiały są bardzo delikatne, w związku z czym należy wybierać programy o dopasowanych do tkaniny temperaturach i czasie prania.

Sztuczne materiały są z kolei dobrym wyborem dla alergików. Ważne jest jednak, by były jak najwyższej jakości.  Jakość sztucznego materiału poznasz po jego rozciągnięciu – ten dobrej jakości powinien wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Materiał nie powinien się też elektryzować. Złej jakości materiały są nieprzyjemne dla skóry, drapią i mają nierówny splot.

Bawełna bawełnie nierówna, czyli po czym poznać t-shirt wysokiej jakości

T-shirt wysokiej jakości rozpoznasz po równym splocie – kiedy przyjrzysz się materiałowi z bliska każde włókno powinno być na swoim miejscu. Większość t-shirtów, nawet tych z sieciówek, jest wykonane 100% z bawełny. Pamiętaj jednak, że bawełna bawełnie nierówna – na rynku dostępne są przeróżne rodzaje bawełny, wynikające z długości zastosowanych włókien (im dłuższe tym lepsze). Dłuższe włókna, dzięki temu, że są tkane ciaśniej, są też trwalsze, mocniejsze, bardziej miękkie i przewiewne. Taka bawełna z reguły ma na metce specjalne oznaczenia, np. PIMA, SEA-ISLAND, EGIPSKA. Najprzyjemniejsza w dotyku i niegniotąca się specjalnie jest bawełna TWO PLY.

Koszulka z kolorowym nadrukiem Zewel
Koszulka z kolorowym nadrukiem Zewel | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Damski biały top z jedwabiu
Damski biały top z jedwabiu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dlaczego warto kupić dobry gatunkowo t-shirt?

T-shirt uszyty z bawełny wysokiej jakości będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla świadomego i odpowiedzialnego konsumenta. T-shirty z sieciówki, nawet wykonane 100% z bawełny, są nietrwałe i chemicznie farbowane, przez co z całą pewnością szybko będziesz musiała kupić kolejny. Nie tylko jest to strata Twoich pieniędzy – to przede wszystkim ogromna szkoda dla środowiska. Czy wiesz, że do wyprodukowania jednego t-shirtu potrzeba aż 2 700 litrów wody? Patrząc na sprawę w szerszym kontekście, produkcja ubrań fast-fashion przyczynia się do ogromnych zniszczeń naszej planety, równocześnie wyzyskując najbiedniejszych. Warto zainwestować te kilkadziesiąt złotych więcej i kupić t-shirt z certyfikowanej, przyjemnej w dotyku bawełny, produkowanej z poszanowaniem dla ludzkiej pracy i środowiska naturalnego. Koszulki dobrej jakości są z całą pewnością droższe, jednak kupując je możesz mieć pewność, że przetrwają kilka sezonów i zawsze będą wyglądać dobrze – pod warunkiem, że zadbasz o nie zgodnie z zaleceniami producenta. Wysokiej jakości t-shirty takich marek jak Burberry, Balmain, Ralph Lauren i Isabel Marant znajdziesz obecnie na wyprzedaży w sklepie internetowym Moliera2.com.

Różowa koszulka z haftowanym logo Versace
Różowa koszulka z haftowanym logo Versace | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Szara koszulka z nadrukami Burberry
Szara koszulka z nadrukami Burberry | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiał partnera zewnętrznego