Strona główna Lifestyle Moda Wybieramy idealny materiał na koszulę – przegląd tkanin

Wybieramy idealny materiał na koszulę – przegląd tkanin

119
0
koszula materiał
Jakie materiały mamy do wyboru i na których warto się skoncentrować? | fot.: materiał partnera

Dawniej koszulę nosiło się przede wszystkim do smokingu lub garnituru, ale teraz jej zastosowanie jest znacznie szersze. Do wyboru mamy wiele modeli, z których część w dalszym ciągu posłuży do stworzenia szykownego zestawienia, ale część będzie idealną bazą do stylizacji półformalnych i casualowych.

Ponieważ w sklepie znajdziemy koszul mnóstwo, już na wstępie powinniśmy mniej więcej określić, co nas będzie interesowało. Pomyślmy, z czym chcemy nasz nowy nabytek nosić i na jakie okazje. Poza tym pochylmy się nieco nad składem, bo to, co na pierwszy rzut oka wygląda w porządku, po wnikliwej analizie okaże się mało atrakcyjnym rozwiązaniem. Jakie materiały mamy do wyboru i na których warto się skoncentrować?

Poliester

To tani i często spotykany materiał sztuczny. Jego zaletą jest odporność na zagniecenia, ale wad ma znacznie więcej. Co prawda zapłacilibyśmy za naszą koszulę mniej, jednak poliester nie przepuszcza powietrza, a więc będziemy się pocić i przegrzewać. Poza tym nie jest szczególnie przyjemny w dotyku, co może przeszkadzać przy dłuższym użytkowaniu. Z nich lepiej więc zrezygnować.

Bawełna

Bawełna jest także łatwo dostępną tkaniną o znacznie lepszych właściwościach niż poliester. Jest naturalna, przewiewna i przyjemna w dotyku. Wykazuje właściwości higroskopijne i hipoalergiczne, więc koszule z tego materiału mogą nosić nawet alergicy. Za najlepszy gatunek uznaje się bawełnę egipską, której włókna są bardzo długie, a to wpływa na jakość przędzy. Minusem bawełny jest to, że się gniecie. Dlatego też wielu producentów dodaje niewielką domieszkę elastanu, który ten problem znacząco zmniejszy.

Len

Kiedy będziemy szukać czegoś na lato, a już szczególnie do stylizacji casualowych, to weźmy pod uwagę len. Podobnie jak bawełna jest on naturalny i przewiewny. To tkanina bardzo lekka, stąd sprawdzi się podczas upałów. Minusem jest łatwe gniecenie. Koszul z lnu nie możemy założyć do eleganckiego garnituru.

Flanela

O ile len jest idealny latem, o tyle zimą do stylizacji casualowych możemy nosić flanelę. Jest ciepła i przyjemna w dotyku. Najczęściej jest wykonana z bawełny i ma równie dobre właściwości, co ona, ale możemy też znaleźć modele, w których połączono bawełnę z wełną lub z kaszmirem. Dzięki temu koszula będzie cieplejsza.

Popelina

Materiał ten powstaje z przędzy wełnianej. Ma prosty, płócienny splot i jest miła w dotyku. Koszule z tej tkaniny poleca się wtedy, kiedy liczy się niewielka tekstura. Najcieńsze białe koszule z popeliny są prawie przezroczyste. Ich minus – łatwo się gniotą.

koszula garnitur
Kiedy będziemy potrzebowali czegoś na wyjątkową okazję, jak własne wesele, to na jakość musimy zwrócić szczególną uwagę | fot.: materiał partnera

Co, kiedy potrzebna jest koszula do zadań specjalnych?

Na większość okazji wystarczające będą koszule dostępne w sklepach. Jednak kiedy będziemy potrzebowali czegoś na wyjątkową okazję, jak własne wesele, to na jakość musimy zwrócić szczególną uwagę. Wtedy też dobrą propozycją będzie koszula męska szyta na miarę. Nie tylko będzie z tkaniny dobrego gatunku (do wyboru będą też rzadziej spotykane w sklepach materiały), ale będzie mieć elegancki splot i krój dopasowany do naszej sylwetki. Wprawne oko krawca pozwoli uchwycić niuanse, na które my byśmy nie spojrzeli.

Materiał partnera