Skórzane torebki damskie to synonim elegancji i stylu; coraz częściej jednak skóra naturalna zastępowana jest przez syntetyczne zamienniki. Czy rzeczywiście torebki ze skory ekologicznej to przyjazne dla środowiska rozwiązanie? Co wybrać: włoskie torebki skórzane czy torebki z tkaniny poliestrowej? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o podobieństwach i różnicach pomiędzy torebkami ze skóry naturalnej i ekologicznej.

Torebki ze skóry ekologicznej: niska cena i duży wybór

Torebki ze „skóry” ekologicznej to tak naprawdę torby wykonane z poliestrowej tkaniny pokrytej polichlorkiem winylu. Na pierwszy rzut oka skórzane torebki damskie i torebki z tworzywa sztucznego są niemal do odróżnienia; jeśli jednak przyjrzysz się bliżej, z pewnością zauważysz różnice. Ekoskóra jest bardziej elastyczna, miękka i plastyczna. Z jednej strony jest to zaleta: materiał łatwy w obróbce pozwala na tworzenie oryginalnych toreb w fantazyjnych, intensywnych kolorach oraz nadawanie produktom różnorodnej faktury. Ta sama zaleta jest jednak niestety także wadą: miękka skóra ekologiczna jest bardziej podatna na uszkodzenia. Torebki ze skóry ekologicznej są o wiele tańsze, jednak to pozorna oszczędność: po pierwszym sezonie często nadają się do wyrzucenia i tym samym zwiększają ilość produkowanych śmieci.

Torby ze skóry naturalnej: ponadczasowe i trwałe

Odpowiednio pielęgnowane i przechowywane skórzane torebki damskie mogą służyć latami, szczególnie jeśli są to modele, które nigdy nie wychodzą z mody. Drobne przetarcia tylko dodają im uroku! Stylowa torba skórzana damska stanowi także idealne uzupełnienie wszystkich stylizacji. Zakup skórzanej torebki zdecydowanie należy potraktować jako inwestycję: choć musisz wydać więcej pieniędzy, to jednak koszt należy rozłożyć na kilka lub nawet kilkanaście lat! W sklepach internetowych możesz znaleźć rozmaite torebki ze skóry naturalnej; wyprzedaż sprawia, że często są one droższe od toreb z ekoskóry tylko o kilkadziesiąt złotych! Przeciwnicy toreb ze skóry naturalnej wskazują, że jest to surowiec pochodzenia zwierzęcego, a jego pozyskanie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Co do zasady jednak do produkcji toreb skórzanych wykorzystuje się skórę zwierząt przeznaczonych na mięso, a nie zabija się ich tylko po to, by stworzyć z nich torby czy obuwie.

Jak odróżnić skórę naturalną od ekologicznej?

Widzisz modne skórzane torebki i zastanawiasz się, czy faktycznie są one wykonane ze skóry? Podczas zakupów zerkaj przede wszystkim na metki; znajdziesz na nich nie tylko informację o materiale, ale również cenę, ponieważ zazwyczaj torebki z ekoskóry są nawet kilkukrotnie tańsze od skórzanych. Bardzo szybko poznasz, czy stoi przed Tobą torebka ze skóry naturalnej – charakterystyczny piżmowy zapach trudno pomylić z zapachem gumy lub lakieru, który poczujesz od torebki z tworzywa. Skóra ekologiczna jest także bardziej miękka w dotyku i cieńsza, a wzory na niej są powtarzalne i mają gładsze krawędzie.

Materiał partnera