Dopasowanie zegarka do odpowiedniego stroju nie jest tak trudne, jak budowa rakiety księżycowej, ani nie jest to jeden z tych matematycznych problemów, których świat nie może rozwiązać. Nie musisz też robić kariery w modzie, żeby dokonać właściwego wyboru. Znalezienie idealnej równowagi może być nieco bardziej skomplikowane niż oczekiwano. Nie wystarczy po prostu zdecydować się na pierwsze rzeczy, które znajdziesz w swojej szafie.

Jak dopasować zegarek do stroju

Zasada nr 1: zachowaj formalność

Nie chodzi o cenę, bo są też drogie zegarki, które nie są do końca formalne. O wiele bardziej chodzi o wybór odpowiedniego zegarka do rodzaju stroju, który zamierzasz nosić. Na imprezy z czarnym krawatem potrzebny jest na przykład zegarek wieczorowy , który charakteryzuje się minimalistycznym designem i czarnym skórzanym paskiem.

Aby wyglądać biznesowo, możesz wybrać zegarek z brązowym skórzanym paskiem lub zegarek do nurkowania, – ale nie za duży, ponieważ ten koliduje z garniturami. W przypadku smart casual – nieco bardziej zrelaksowanego stylu – można nosić większe zegarki, najczęściej pilotki , wyścigowe lub polowe. A w stylu casual możesz połączyć prawie wszystko – od zegarków terenowych po bardziej kolorowe wersje bransoletek z tworzywa sztucznego.

Rodzaje zegarków:

  • Dress Watch: Elegancki i wyrafinowany, ma prostą, białą, nieskomplikowaną tarczę i czarny skórzany pasek. Może mieć indeksy, cyfry rzymskie lub w ogóle nie zawierać cyfr.
  • Zegarek nurka: Zostały stworzone do nurkowania pod wodą i dlatego są wodoodporne, mają metalowe bransolety i średniej wielkości tarczę z cyframi arabskimi lub czytelnymi oznaczeniami.
  • Zegarek wyścigowy: Ten typ ma dużą tarczę z wyraźnymi cyframi arabskimi i jaskrawymi kontrastującymi kolorami. Powinny też mieć chronograf, datownik, obudowę ze stali nierdzewnej i metalowy lub skórzany pasek.
  • Zegarek pilota: Ten zegarek ma dużą tarczę z łatwymi do odczytania cyframi, świecące wskazówki i datownik oraz jest noszony na typowym skórzanym pasku.
  • Zegarek polowy: te solidne, funkcjonalne i wszechstronne zegarki, stworzone podczas I wojny światowej, są małe i średnie, mają skórzany lub płócienny pasek oraz tarczę z łatwymi do odczytania cyframi arabskimi.
  • Sportowe / Smartwatche: te zegarki są duże i wytrzymałe, mogą mieć plastikowe paski lub inne wytrzymałe i codzienne materiały, a także można je znaleźć w różnych kolorach. Mogą również przenosić numery cyfrowe.

Zasada nr 2: rozważ taśmę

Skórzane paski są bardziej formalne niż metalowe, płócienne czy plastikowe. Ważny jest również kolor: czerń jest formalna, a brąz bardziej pasuje do biznesowego looku. Zużyte lub szorstkie paski – nawet jeśli są wykonane ze skóry – zwykle nie pasują do formalnego wyglądu.

Pamiętaj też, że kolor skórzanego paska powinien pasować do koloru butów i paska. Czarny pasek do zegarka pasuje do czarnych butów i pasków; brązowy pasek do zegarka dobrze komponuje się z brązowymi butami i paskami. Warto też oczywiście zwrócić uwagę na podobny odcień brązu.

To samo dotyczy metalowych pasków do zegarków . Powinny one pasować do koloru innych metalowych akcesoriów. Nie muszą być dokładnie takie same, ale powinny przynajmniej znajdować się w tym samym zakresie. Również srebrne zegarki najlepiej komponują się z ubraniami i butami w odcieniach czerni, szarości i błękitu, natomiast złote zegarki najlepiej komponują się z brązami, beżami i kolorami ziemi lub nude.

Zasada nr 3: Naucz się łamać zasady

W większości przypadków zaleca się uzupełnienie casualowego wyglądu zegarkiem casual, takim jak zegarek polowy. Osobistości takie jak David Beckham również łączyły bardziej formalne zegarki, takie jak Huawei gt2 Elegant, z casualowym wyglądem. Dzieje się tak, ponieważ dżinsy i zwykłe t-shirty można łączyć z niemal wszystkim, co pozwala nieco więcej eksperymentować z dodatkami.

Zasada nr 4: Pamiątki nie mają żadnych zasad

Zegarek twojego dziadka lub pradziadka, pamiątka rodzinna lub zegarek, który zawsze nosił twój ojciec, a który teraz nosisz na nadgarstku, można w zasadzie nosić ze wszystkim. Te zegarki mają spuściznę i historię i są noszone niezależnie od trendów, dzięki czemu można je łączyć i dopasowywać do każdego stylu. 

Materiał partnera