Okulary przeciwsłoneczne czy fotochromowe? Wraz z nadejściem lata coraz częściej doskwiera nam drażniące oczy promieniowanie słoneczne. Możemy się przed nim chronić na rozmaite sposoby- mrużąc powieki, zasłaniając twarz rękoma, nosząc czapkę z daszkiem czy ciemne okulary. Ten ostatni sposób będzie najbardziej efektywny, jeżeli chcemy nie tylko czuć się komfortowo, ale również uchronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto zastanowić się nad tym jakie okulary wybrać i na co zwrócić uwagę myśląc o zakupie okularów przeciwsłonecznych lub fotochromowych.

Okulary przeciwsłoneczne i fotochromowe – podobieństwa i różnice

Oba rodzaje akcesoriów mają podobne zadania. Mają chronić nas przed szkodliwym działaniem promieni UV, które jest odpowiedzialne nie tylko za starzenie się skóry, ale również rozwój nowotworów i chorób gałki ocznej. Jeżeli chcemy ustrzec się przed konsekwencjami obcowania z promieniowaniem słonecznym musimy wybrać okulary, które zawierają filtr. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne i fotochromowe spełniają ten warunek. Okulary przeciwsłoneczne są produktem popularniejszym. Mają ciemne szkła niereagujące zmianą koloru na otoczenie. Inaczej jest w przypadku okularów fotochromowych. Będą one zmieniały barwę szkieł pod wpływem ekspozycji na światło. Te drugie mają tą zaletę, że spełniają również funkcję korekcyjną. Jest to atrakcyjna właściwość dla osób z wadami wzroku. Kolejną różnicą między dwoma typami okularów jest cena. Wszystko zależy oczywiście od marki, ale okulary przeciwsłoneczne dużo częściej uda nam się znaleźć w niższej cenie. Warto też dodać, że inwestycja w szkła fotochromowe może nie być jednorazowa z uwagi na to, że szkła tracą swoje przeciwsłoneczne właściwości po kilku latach. 

Okulary przeciwsłoneczne i fotochromowe – trendy

Wybór któregokolwiek rodzaju okularów pozwoli nam na zaspokojenie potrzeb estetycznych. Mnogość kolorów i kształtów oprawek okularów przeciwsłonecznych jak i fotochromowych jest ogromna. Producenci aktualizują swoją ofertę w każdym sezonie, nie będzie więc problemu, by być na bieżąco z trendami. Dobór oprawek do okularów fotochromowych może być ograniczony przez charakter posiadanej wady wzroku, która może wpływać na grubość szkieł i typ oprawki. Mimo to, wybór oprawek nadal jest ogromny. W tym sezonie warto jest zwrócić uwagę na okulary w stylu retro, duże i charakterystyczne. Tak zwane okulary pilotki właściwie nigdy nie wychodzą z mody. Ważne jest by okulary pasowały do naszej twarzy. Zwróćmy uwagę na to w jakich kolorach i kształtach wyglądamy najbardziej korzystnie. Starajmy się, by nie przytłoczyć naszej twarzy zbyt dużymi czy ciemnymi oprawkami. 

Jakie okulary wybrać? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od produktu. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze jest, by okulary chroniły nasz wzrok. Nie zaszkodzi jednak dodać sobie przy okazji odrobiny szyku.

JNO