Kurtki przejściowe to zdecydowany must have w szafie zarówno kobiety, mężczyzny, jak i dziecka. Łączą one w sobie z jednej strony ciepłą kurtkę zimową, z drugiej zaś niemalże letnią kurtkę, która ma chronić przed wiatrem i deszczem. Kurtka ta odpowiada na potrzeby, jakie mamy podczas kapryśnej pory przejściowej pomiędzy zimą, a wiosną.

Pora przejściowa, czyli jaka?

W kalendarzu nie ma takiej pory roku, jak przejściowa. Niektórzy utożsamiają ją z przedwiośniem, które zwyczajowo rozpoczyna się 1 marca i trwa aż do pierwszego dnia wiosny. Tymczasem chłodne dni zdarzają się również na początku kwietnia, a nawet i pod koniec tego miesiąca. Wielu z nas z pewnością przeżyło deszczową i niezwykle chłodną majówkę. Dlatego też trudno porę przejściową utożsamiać jedynie z miesiącem marzec. Może ona trwać, niestety, nawet i do maja lub czerwca. W tym czasie nie jesteśmy jednak pozostawieni na pastwę kurtek zimowych. Nie musimy też decydować się na lekkie, cienkie kurteczki, na które jest jeszcze po prostu za zimno. Możemy wybrać tak zwaną przejściówkę. Czym ona dokładnie jest? Z pojęciem kurtki przejściowej spotkał się każdy z nas, jednak w rzeczywistości trudno wytłumaczyć, jak ma wyglądać kurtka przejściowa. Jest ona nieco cieńsza, niż kurtka zimowa. Nie może być jednak zbyt cienka, aby mogła dawać poczucie ciepła. Dodatkowo powinna być lekka, a jej kolorystyka powinna odpowiadać porze roku, jaką jest wiosna. Kurtka przejściowa powinna osłaniać nas od wiatru czy też deszczu. Co ważne, kurtki przejściowe zwykle są krótsze od tych, które nosimy zimą. Nie znajdziemy wśród nich dłuższych płaszczyków – jest to zupełnie inna kategoria odzieży wierzchniej. 

Jak nosić kurtki przejściowe?

Ogromną zaletą kurtek przejściowych jest fakt, iż pasują one zarówno do botków czy kozaków, jak i do trampek lub nawet balerin. Dodatkowo do kurtki przejściowej nie trzeba ubierać się zbyt grubo, gdyż powinna ona dawać uczucie ciepła. Oczywiście pamiętajmy, że wiosną obowiązuje zasada ubierania się na cebulkę. Kurtki przejściowe można kupić zarówno w wersji damskiej, męskiej , jak i dziecięcej. Każdy domownik powinien zostać w taką kurtkę wyposażony, gdyż w naszym klimacie sprawdza się ona doskonale w czasie wiosny. Oczywiście nie ma przeszkód, aby ubrać ją również wczesną jesienią, gdy amplituda temperatur w ciągu dnia też jest dosyć wysoka. Kiedy właściwie możemy zacząć nosić kurtki przejściowe, zamiast zimowych? Otóż kurtki przejściowe z pewnością nie nadają się na mróz. Warto je ubrać dopiero, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy co najmniej 5 stopni. Każdy z nas ma jednak inne odczuwanie temperatur, przez co do danej pogody potrzebuje nieco innej grubości kurtki.

Kurtka przejściowa to absolutny hit, który od wielu sezonów nie wychodzi z mody. Jest ona lekka, a zatem bardzo praktyczna. Z jednej strony pozwala poczuć komfort termiczny, z drugiej zaś można ją swobodnie zdjąć, gdy tylko zrobi się nieco cieplej. Kurtki przejściowe można nabyć w wielu ciekawych kolorach, co tym bardziej zachęca nas do zakupu. 

DTK