Współczesne trendy modowe można uznać za bardzo swobodne. Dziś obuwie sportowe z powodzeniem łączy się z kwiecistą sukienką czy eleganckim garniturem, co jeszcze kilka lat temu było absolutnie nie do pomyślenia. Obecnie buty to jeden z dodatków, na który zwraca się największą uwagę. Jaką drogę przeszły sneakersy, które sprawdzają się dziś niemal w każdej stylizacji?

Ciche i wygodne

Termin „sneakersy” prawdopodobnie po raz pierwszy został użyty pod koniec XIX wieku w amerykańskim dzienniku Boston Journal. Mianem tym określono obuwie noszone przez grupę chłopców grających w tenisa. W słowniku angielskim słowo „sneak” oznacza „skradać się”. W kontekście obuwia sportowego można je zatem uznać za wygodne, umożliwiające bezszelestne poruszanie się, a to wszystko za sprawą lekkiej, gumowej podeszwy.

Trampki były pierwsze

Wśród wielu panuje przekonanie, że prekursorami w produkcji obuwia sportowego były tak słynne marki jak Nike czy Adidas. Nic bardziej mylnego! Historia popularnych sneakersów rozpoczęła się w 1892 roku, kiedy amerykańska firma o nazwie Rubber Company wypuściła na rynek serię wygodnych trampek z gumową podeszwą. Komfortowe obuwie szybko zdobyło uznanie nie tylko wśród sportowców – wkrótce nosili je niemal wszyscy. Dziś w sprzedaży występuje mnóstwo modeli trampek z wymyślnymi wzorami, wśród których prym wiedzie marka Vans. Obuwie to znakomicie wpisuje się we współczesną definicję sneakersów.

Nie pozostając w tyle

Spektakularny sukces sneakersów sprawił, że na rynku pojawiają się modele kolejnych firm. Wkrótce pierwsze pary wypuszcza niemiecka marka Adidas, a jej propozycje zachwycają zarówno celebrytów, sportowców, piosenkarzy, jak i zwykłych użytkowników. Markowe obuwie sportowe stało się tak popularne, że stała się rzecz nieoczekiwana. W słowniku mowy potocznej pojawił się wyraz „adidas”, który nie oznaczał w tym wypadku nazwy marki, lecz stał się określeniem używanym w kontekście każdej pary sportowych butów.

Z boisk na ulice miast

Sneakersy, choć bardzo popularne, do pierwszej połowy XX wieku użytkowano wyłącznie w charakterze sportowym, tj. na boiskach czy podczas biegania. Z czasem jednak uznano, że całkiem nieźle komponują się one ze stylizacją o charakterze casualowym. Wkrótce dzieci na co dzień chodziły w sneakersach do szkoły, a dorośli zakładali je po pracy na spacer lub na zakupy. Do rozpowszechnienia tego trendu z pewnością przyczyniły się słynne kampanie reklamowe z udziałem członków zespołu RUN DMC czy z Michaelem Jordanem. Ludzie dostrzegli, że znani artyści i sportowcy użytkują sneakersy na co dzień, i natychmiast wzięli z nich przykład.

Obuwie sportowe we współczesnej modzie

Trend noszenia sneakersów ewoluował latami. Dziś jest to uniwersalna część ubioru, o czym świadczą szerokie możliwości kreowania stylizacji. Sneakersy świetnie skomponują się z plisowaną spódnicą czy sportowym garniturem, są idealne w każdym zestawieniu odzieżowym, i świetnie sprawdzają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Partnerem materiału jest Eastend – Twoje buty Vans.


Materiał partnera zewnętrznego