Jak dobrać wygodne buty do garnituru, aby czuć się komfortowo przez cały dzień? Podpowiadamy jak prawidłowo dopasować obuwie do stylizacji z garniturem.

Garnitur to must have w garderobie każdego mężczyzny. Czy wiesz jednak, jak dobrać wygodne buty do garnituru, aby czuć się komfortowo przez cały dzień i przy wyglądać nienagannie? Podpowiadamy jak prawidłowo dopasować obuwie do stylizacji z garniturem.

Buty do garnituru

Garnitur jest jednym z najbardziej eleganckich elementów garderoby. Zakładany na wyjątkowe okazje, a także na co dzień, jako stały punkt firmowego dress-codu. Jak połączyć idealny wygląd garnituru z obuwiem, aby nie zniszczyć całej stylizacji?

Jak dobrać buty do garnituru?

Buty do garnituru są niczym wisienka na torcie – potrafią efektownie dopełnić stylizację. Choć modeli jest bardzo dużo, postanowiliśmy przybliżyć najciekawsze modele obuwia, które pasuje do garnituru:

 1. Oxfordy – półbuty, które uważane są za najbardziej eleganckie. Pochodzą z Anglii z początku XIX, a dokładnie ich nazwa pochodzi od studentów z uniwersytetu Oxford, którzy zaczęli nosić obecną formę butów – do kostki. Cechą charakterystyczną oxfrodów jest lekko zaokrąglony nosek, bez zdobień. Są sznurowane i najbardziej formalne, dzięki przyszwie, która jest nazywana również “zamkniętą obłożyną”. Uniwersalne i ponadczasowe pasują do każdego typu garnituru. Najpopularniejszym kolorem oxfordów jest czerń.
 2. Derby – najczęściej można je spotkać w kolorze brązowym (im ciemniejszy kolor, tym bardziej są oficjalne). Derby to półbuty z zaokrąglonym lub kwadratowym noskiem, sznurowane.  Buty nadają się na co dzień do pracy.
 3. Brogsy – pochodzące ze szkocji, swoje zdobienia zawdzięczają bardziej praktycznym aspektom niż wizualnym. Charakterystyczne dziurkowania w okolicach zaokrąglonych nosków na wierzchniej warstwie skóry miały na celu szybsze suszenie butów w przypadku ich zamoknięcia. Derby są uniwersalne pod każdym względem. Pasują do jeansów i sportowych marynarek. Najpopularniejszym kolorem brogsów jest brąz.
 4. Lotniki – skrojone z jednego kawałka skóry, eleganckie i jednocześnie lekko sportowe. Posiadają ostro zakończony nosek, kopyto buta w niektórych modelach jest dodatkowo wydłużone. Lotniki świetnie prezentują się w stylizacjach wieczorowych. Wykonywane z gładkiej skóry licowej lub skóry zamszowej. Najpopularniejszym kolorem lotników jest czerń.
 5. Mokasyny – półbuty wsuwane, bez chilewki, bez sznurowadeł i jakichkolwiek innych wiązań. Mają płaską podeszwę oraz sportowy styl. Doskonałe na co dzień do załatwiania casualowych spraw na mieście lub odpoczynku poza miastem.
 6. Monki –  nazwa pochodzi od mnichów, którzy skonstruowali buty z zapięciem na dwie klamry. Minimalistyczne i stylowe, pasują do garniturów na co dzień. Dostępne w kolorze brązowym, które są najpopularniejsze.
 7. Loafersy – wsuwane buty podobnie jak mokasyny. W lecie zakłada się je na gołą stopę, w zimie – na skarpetę. Loafersy to półoficjalne buty, które najczęściej wykonane są ze skóry licowej lub zamszowej. Charakterystycznym elementem loafersów są frędzelki, które nawiązują do starych modeli butów żeglarskich. Najpopularniejszym kolorem loafersów jest brąz.

Jak dobrać kolor butów do garnituru?

Jak dobierać buty kolorystycznie, uwzględniając kolor garnituru? Najczęściej możemy spotkać:

 • buty czarne – czerń jest najwyższym stopniem formalności. Buty w tym kolorze są najbardziej uniwersalne i eleganckie, pasują do garnituru w kolorze czarnym, granatowym, grafitowym lub szarym. Należy unikać zakładania czarnych butów do brązowego garnituru,
 • buty brązowe – pasują do brązowych garniturów lub garniturów granatowych,
 • buty czerwone lub bordowe – doskonałe do szarych, granatowych i brązowych garniturów,
 • buty szare – pasują wyłącznie do równie szarego garnituru.

Sprawdź modne i wygodne buty męskie do garnituru w sklepie Giacomo Conti.


Materiał partnera zewnętrznego