Większość z nas jest przywiązana do porzekadła, że „mój dom to moja twierdza”. W trosce o własny spokój, ale i bezpieczeństwo naszych najbliższych wybieramy takie rozwiązania, które gwarantują nam i jedno i drugie. Zaczynamy od solidnych drzwi i… wyboru odpowiedniego zamka. Dlaczego warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę uwagi? O tym w artykule.

Wpuszczone czy zewnętrzne?

Podstawowym rozróżnieniem dotyczącym zamków drzwiowych jest podział na te zewnętrzne, czyli nawierzchniowe, a więc montowane na zewnątrz drzwi, oraz niewidoczne – wpuszczone, montowane wewnątrz drzwi. W przypadku zamków używanych do drzwi wejściowych najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamek drzwiowy wewnętrzny. Taki zamek wpuszczany standardowo wyposaża się w zatrzask uruchamiany przez półobrót klamki lub zasuwę reagującą na użycie klucza.

Oczywiście, w przypadku drzwi cienkich albo starego typu, w których użycie zamka wpuszczonego nie będzie możliwe, nadal stosuje się z powodzeniem zewnętrzne. Aby należycie spełniały swoją funkcję, zamki zewnętrzne powinny być montowane do drzwi nieprzeszklonych – w przypadku włamania intruz nie będzie miał ułatwionego zadania i po wybiciu szyby nie będzie mógł manipulować zamkiem.

Zamki krótkie, czyli jednopunktowe

W odróżnieniu od elementu, jakim jest zamek wielopunktowy, zamek jednopunktowy to sposób na zabezpieczenie drzwi wyposażony w rygiel opadający lub wysuwany. Przy użyciu jednego klucza mamy możliwość zamknięcia drzwi tylko w jednym punkcie. To nadal bardzo popularne i ekonomiczne rozwiązanie. Współczesne zamki jednopunktowe oferują także całkiem przyzwoitą ochronę antywłamaniową.

Zamki listwowe, czyli dlaczego warto wybrać zamek wielopunktowy

Zasuwnice drzwiowe znane także pod nazwą: zamki listwowe to konstrukcje umożliwiające ryglowanie drzwi zarówno w części środkowej, jak i u góry oraz na dole skrzydła. Zazwyczaj wykonane są ze stali i posiadają rygiel środkowy (czyli zasuwkę), zapadkę, a także rygle dodatkowe w zależności od typu zamka: rygle hakowe, bolcowe, trzpienie lub rolki.

Zwykłe, standardowej wielkości drzwi zewnętrzne mogą być zaryglowane nawet w pięciu lub więcej punktach – dlatego też zamki nazywa się wielopunktowymi. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku montażu kilku zamów jednopunktowych, np. w wersji z zamkiem głównym i dodatkowym (rozwiązanie stosowane w starszym budownictwie) jesteśmy zmuszeni do użycia kilku kluczy, które w przypadku zamka listwowego wielopunktowego zastępuje jeden. Warto także w tym przypadku  zwrócić uwagę na fakt dodatkowego usztywnienia, wzmocnienia skrzydła drzwi, co w dłuższej perspektywie czasu zabezpiecza przed odkształceniem czy ich wypaczeniem.

Od standardowych zamków krótkich zamki wielopunktowe odróżnia jeszcze jedna, niebagatelna cecha: dużo mniejsza podatność na włamania, a tym samym lepsza ochrona naszego domu.

Takie zamki występują w dwóch wersjach: klasycznej – mechanicznej, jak i elektromechanicznej, dysponującej możliwością otwierania zamka za pośrednictwem czytników biometrycznych, pilota, transpondera lub smartfona. Tego typu zamki dostępne są między innymi na stronie Winkhaus.

Jak widać, pod hasłem: zamek drzwiowy kryje się wiele różnorodnych produktów, które spełniają swoje funkcje w zależności od oczekiwań i możliwości właściciela posesji. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, należy pamiętać, że poprawna ochrona antywłamaniowa to nie tylko atestowane, masywne drzwi, ale także (a może nawet przede wszystkim) odpowiednio zamontowany, dostosowany do drzwi i atestowany zamek, który zablokuje możliwość wtargnięcia do naszego mieszkania.


OLI