Dobry dywan może całkowicie zjednoczyć projekt pokoju. Ograniczone opcje rozmiarów i wysokie ceny powodują jednak, że właściciele domów nie mogą się zdecydować na zakup. Przy odrobinie wiedzy i rozpoznania rynku, możesz wybrać idealny dywan za każdym razem. Przygotowaliśmy listę naszych najlepszych wskazówek dotyczących wyboru idealnego dywanu.

Najpierw rozważ kolor

Niektórzy projektanci wnętrz powiedzą ci, że dywan powinien być pierwszą rzeczą, którą kupujesz, gdy urządzasz pokój. Ich rozumowanie polega na tym, że po wybraniu dywanu pokój nabiera już definicję schematu kolorów. Powinieneś być w stanie wykorzystać jego odcienie jako podstawę do stworzenia koordynującego wyglądu.

Inni przyjmą przeciwne podejście. Powiedzą ci, że dywanik powinien być twoim punktem centralnym. W ich oczach kolor (i prawdopodobnie wzór) powinien być głośny, dumny i odważny. Powinien zaakcentować resztę projektu i natychmiast przyciągnąć wzrok.

W rzeczywistości obie szkoły myślenia są poprawne. Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Bez względu na to, jaką radę wybierzesz, estetyka powinna być Twoim pierwszym punktem uwagi.

Dobierz materiał do funkcji

Jak zawsze, funkcjonalność powinna odgrywać kluczową rolę w twoim wyborze. Zastanów się dokładnie, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać dywan. Czy chodzi o wyłapanie brudu w przedpokoju? Czy musi być wystarczająco przytulny, by wygodnie trzymać na nim bose stopy? Czy ma być wizualnie oszałamiający? Odpowiedzi na te pytania będą określać materiał.

Najpierw należy rozważyć gęstość, wysokość i grubość włókien. Wysokopienne dywany (kudłate) są zwykle przytulniejsze. Jednak w dużych rozmiarach mogą przytłaczać. Z drugiej strony, dywaniki niskie i płócienne są mniej komfortowe, ale łatwiejsze do czyszczenia.

Gdy już zdecydujesz, jaki rodzaj dywanu zadziała najlepiej, zawęź materiały, których chcesz użyć. Włókna naturalne, takie jak wełna i bawełna, są najlepsze, gdy chcesz uzyskać przytulny i luksusowy wystrój w pomieszczeniu. Tkane włókna są lepsze, gdy chcesz umieścić dywan w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Przed podjęciem decyzji sprawdź instrukcje czyszczenia, aby upewnić się, że jesteś przygotowany do właściwej pielęgnacji dywanu.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Następnie nadszedł czas, aby zdecydować, jaki rozmiar dywanu kupić. Może to być trudne, ponieważ dywaniki zazwyczaj występują tylko w standardowych rozmiarach Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

  • Jeśli wybierasz dywan na całą podłogę, pamiętaj o pozostawieniu miejsca na obramowanie ze wszystkich stron.
  • Jeśli twój dywan będzie leżał pod częścią wypoczynkową (np. sofą), zmierz jej długość i szerokość. Następnie kup dywan o kilka centymetrów większy po każdej ze stron.
  • Jeśli dywanik ma podkreślać mebel, np. stół w jadalni, upewnij się, że jest na tyle duży, by wystawał ze wszystkich stron.

Praktycznie każdy pokój zyska na urodzie po umieszczeniu w nim odpowiedniego dywanu. Chociaż wydaje się, że jest mało istotnym dodatkiem, to ma zdolność do połączenia ze sobą wszystkich mebli i dodatków w pomieszczeniu.


KGR