Okna to bardzo ważny element w każdym domu! Na ich wybór należy poświęcić trochę czasu i energii. W przeciwnym wypadku możemy nie być z nich zadowoleni. Okna pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale też spełniają kilka ważnych zadań. Przede wszystkim są odpowiedzialne za dostęp naturalnego światła do naszych wnętrz. W dodatku chronią budynek przed nadmierną utratą ciepła. Jak więc wybrać okna, aby za kilka lat nie żałować swojego wyboru?

Drewno, plastik, a może aluminium – który materiał wybrać?

Pierwszą kwestią, na którą zwraca uwagę większość z nas, jest materiał okienny. Wydawało by się, że wybór jest bardzo prosty, ale często wzbudza wiele wątpliwości. Mnóstwo osób ma dylemat, które rozwiązanie sprawdzi się w ich przypadku. Najpopularniejsze są okna drewniane i plastikowe, coraz większym zainteresowaniem cieszy się też aluminium. Eksperci przekonują, że największe różnice występują w cenie danego rozwiązania. Dlatego najczęstszym wyborem są okna plastikowe, ponieważ najwięcej osób może sobie pozwolić na ich zakup. Nie trzeba się jednak martwić, gdyż współczesne metody produkcji sprawiają, że okna wykonane z każdego materiału są doskonałej jakości. Najważniejszym kryterium wyboru materiału staje się więc cena, a także styl naszych wnętrz. Bardzo ważne jest, aby okna były dopasowane do reszty wyglądu naszego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kształtu okna?

Kolejną ważną kwestią jest kształt okna. Największą popularnością cieszą się te prostokątne, ponieważ to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Wiele osób nawet nie wpadnie na pomysł, żeby szukać innych możliwości. Warto jednak zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, ale lepiej o tym pomyśleć na etapie budowy i planowania aranżacji wnętrz. Coraz większą popularność zyskują zaokrąglone okna lub zakończone łukiem. Oryginalnym i ciekawym wyborem mogą też być okrągłe. Należy też pamiętać, że im bardziej wymyślny kształt, tym ich koszt będzie większy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okuć okiennych?

Okucia okienne często bywają przez nas lekceważone. Nie przywiązujemy zbytniej uwagi do ich wyboru i w efekcie kupujemy pierwsze, które się trafią. Jest to ogromny błąd! Zapominamy w końcu, że okucia wpływają na funkcje okna. Tak więc ten niewidoczny mechanizm naprawdę odgrywa ważną rolę i nie warto go lekceważyć. W dodatku ich stan i jakość wpływają na szczelność okien. Okucia do okien znajdziesz np. na https://www.siegenia.com/pl Dopasowane będą one do każdego rodzaju materiału i z pewnością trafimy na idealny model dla siebie. A co tak właściwie zalicza się do okuć okiennych? To wszystkie metalowe elementy, które są zamontowane w ramę okna. Zalicza się do nich zawiasy okienne, klamki, otwieralnice, nożyce zabezpieczające, ograniczniki wychyłu oraz systemy antywłamaniowe.

Co warto wiedzieć o konstrukcji okna?

Okucia okienne to istotny element konstrukcji, ale niejedyny. Nie są to też tylko ramy i szyby. Tak naprawdę okna mają znacznie wiele elementów i warto dobrze znać ich konstrukcję, aby nie popełnić błędów przy wyborze. Co więc jest ważne? Istotne elementy to oczywiście wspomniane już szyby i okucia, ale też komory, profile, uszczelki. Ten ostatni element sprawia, że woda nie dostaje się do środka, a także chronią przed kurzem i wiatrem. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy okno ma 4 uszczelki. Natomiast profil okna wpływa na wytrzymałość konstrukcji – im będzie szerszy, tym lepiej dla nas. Liczba komór z kolei wpływa na odległość między szybami. Uznaje się, że najbardziej energooszczędne są okna 7- i 8-komorowe.


Materiał partnera zewnętrznego