Przygotowanie wystawnego obiadu czy kolacji to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim należy przyrządzić właściwe potrawy, które nie tylko będą pięknie prezentować się na stole, ale także zachwycą gości zapachem i smakiem. Jednak takie przyjęcie to nie tylko jedzenie, odpowiednio dobrane trunki oraz adekwatne zachowanie i ubiór. Liczy się także stół i znajdujące się na nim elementy. Zasady dekorowanie stołu jasną mówią o tym, gdzie umieścić jakie naczynie czy sztuciec. Co warto wiedzieć o stołowym savoir-vivrze?

Sztućce – jak je rozmieścić?

Sztućce to podstawa przy każdym stole. Wielu osobom może się wydawać, że ich rozmieszczenie przy talerzu to zadanie proste – w końcu każdy wie, że nóż kładzie się po prawej stronie talerza, a widelec po lewej. Jednak taka wiedza nie wystarczy, aby przygotować wystawną kolację, na której podaje się wiele potraw, a każda z nich wymaga innego rodzaju sztućców. Jak zatem ułożyć sztućce na stole, aby wykazać się znajomością zasad savoir-vivre’u? Przede wszystkim należy pamiętać, że sztućce układa się w odpowiedniej kolejności – od zewnątrz do wewnątrz. O rodzajach sztućców decyduje charakter potraw – jeśli bowiem w menu nie znajduje się danie z owocami morza, umieszczanie specjalnego widelca do tego typu potraw jest zbędne. Po prawej stronie talerza należy umieścić noże – do dania głównego, do ryb, do zakąsek. A także łyżeczki do kawy lub herbaty, do zupy czy specjalny widelec do owoców morza. Po lewej stronie umieszcza się widelce, tzn. widelec do dania głównego, do ryby oraz widelec do zakąsek. Oprócz tego na stole, nad talerzem, należy położyć widelec i łyżeczkę do deseru. Taki widelczyk powinien być skierowany ząbkami w prawo, łyżeczka natomiast powinna być skierowana w lewo.

Kieliszki i szklanki

Sztućce to jednak nie wszystko. Na stole oczywiście nie może zabraknąć naczyń przeznaczonych do różnego rodzaju napojów. One też powinny być właściwie rozmieszczone. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o kieliszkach – nie można ich układać wedle własnej woli. Powinny znajdować się na górze po prawej stronie talerza, przy czym kieliszek do wody należy umieścić najbliżej gościa. Kolejne kieliszki układa się jak następuje: kieliszek do szampana, do białego wina, do czerwonego wina i do sherry. Warto zauważyć, że na eleganckich przyjęciach najczęściej nie używa się szklanek, a jedynie kieliszki.

Rozmieszczenie pozostałych naczyń

Ułożenie na stole pozostałych naczyń także ma znaczenie. Na przykład talerzyk na pieczywo umieszcza się po lewej stronie talerza. Po tej samej stronie umieszcza się także talerzyk na odpadki, jeśli w menu przyjęcia znajdują się dania, po których mogą pozostać niezjedzone resztki. Dobrze jest pamiętać, że podczas dekorowania stołu ważna jest także funkcjonalność, a nie tylko rygorystyczne trzymanie się tradycji.

Właściwe przygotowanie stołu z pozoru wydaje się trudnym zadaniem, jednak nie będzie takie, jeśli tylko organizator lub organizatorka przyjęcia zaznajomi się z podstawami stołowego savoir-vivre’u. Wówczas goście nie tylko zapamiętają pyszne dania czy miłą atmosferę, ale także docenią idealnie uszykowany stół i włożoną w to pracę.


NPA