Spotykane we współczesnych domach kominki bardzo się od siebie różnią. Zasadniczo podzielić można je na dwie kategorie: tradycyjne oraz nowoczesne. Te ostatnie zasilane są elektrycznie, a ich obsługa ogranicza się do wciśnięcia odpowiedniego przycisku. W przypadku wyboru tradycyjnego kominka trzeba liczyć się z koniecznością systematycznego dokładania opału oraz czyszczenia paleniska. O tym, który kominek okaże się lepszą inwestycją, ostatecznie decydują potrzeby oraz możliwości jego właścicieli.

Kominek w tradycyjnej odsłonie

Najbardziej klasyczne i nawiązujące do dawnych rozwiązań są kominki z otwartym paleniskiem. Nieco unowocześnioną wersją, przez wielu ocenianą jako zdecydowanie praktyczniejsza, są modele z zamkniętym wkładem kominkowym. Oba rodzaje kominków wymagają podłączenia do komina, są też dosyć ciężkie, więc ich montaż najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu. Potem ich wstawienie może być bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Takie kominki są też dosyć drogie, przez co wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Warto jednak pamiętać, że odpowiedzialny wybór takiego kominka, a także jego profesjonalny montaż może zapewnić ciepło w różnych częściach domu. Poza tym salon wyposażony w taki element aranżacji staje się miejscem o wiele bardziej eleganckim, stylowym i komfortowym. Jeżeli ktoś zdecyduje się na otwarty kominek, to szczególną uwagę podczas projektowania i wykańczania wnętrz trzeba poświęcić jego otoczeniu. Dookoła paleniska powinny znaleźć się płytki, materiały łatwopalne są wówczas zabronione. W prawidłowo działającym kominku ryzyko zaprószenia ognia jest niewielkie, ale trzeba być przezornym. Bezpieczniejsze wydają się kominki z zamykanymi drzwiczkami. Ich właściciele także powinni jednak dbać o odpowiednie zabezpieczenia, ułatwiające chociażby dokładanie polan na palenisku. Bez względu na rodzaj posiadanego kominka tradycyjnego, czujnik czadu to obligatoryjny element wyposażenia.

 

Nowoczesny kominek elektryczny

Kominki elektryczne to opcja polecana konsumentom, liczącym na stworzenie unikatowej atmosfery w domu, przy jednoczesnym ograniczeniu wysiłku do minimum. Jak już wspomniano, jest to urządzenie zasilane prądem. Wystarczy włączyć, by delektować się nie tylko widokiem płonących polan, ale również przyjemnym ciepłem. Takie kominki często wyposażone są bowiem w funkcję grzania, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest przystępna cena oraz łatwy montaż. Elektryczne kominki można umieścić w już stojącym i wyposażonym domu, a nawet w mieszkaniu w bloku. Wystarczy rozpakować i powiesić. Prosta obsługa, brak konieczności zakupu opału czy czyszczenia paleniska, oto najczęściej przytaczane zalety takich kominków. Z biegiem czasu stają się one coraz popularniejsze. Wiele osób marzy o kominku w salonie czy sypialni, niestety nie mogą sobie pozwolić na zakup domu czy jego generalny remont. W takiej sytuacji kominek elektryczny to rozsądny kompromis.

Dobry kominek to model przede wszystkim dopasowany do potrzeb konkretnych osób. Jeżeli liczą na prawdziwe palenisko z polanami, powinny wybierać tradycyjne modele. Kominki elektryczne to natomiast rozwiązanie preferowane przez właścicieli mieszkań oraz już zajmowanych domów. Można je bez problemu przenosić, co także bywa znaczące.


JWŁ