Współczesne dominujące trendy wnętrzarskie opierają się na szlachetnym umiarze, prostocie form i materiałów. Niezależnie od tego, czy założymy sobie minimalizm czy na przykład modernizm jako główny sposób aranżacji naszego mieszkania, warto skupić się na funkcjonalnych elementach wystroju i oryginalnych rozwiązaniach. Jednym z takich, wracających do łask, materiałów jest szkło. Podpowiemy więc, jak niebanalnie włączyć je do naszych mieszkań.

Zarówno modernizm, jak i minimalizm stawiają nie tyle na efektowne dodatki, co na funkcjonalne, pięknie wykonane elementy wystroju, które mogą przykuwać uwagę estetyką wykonania, oryginalnym sposobem wykorzystania materiału, ale nie zaburzają naczelnej funkcji danego mebla czy detalu. Wybierając szkło jako swoisty motyw przewodni w mieszkaniu mamy do wyboru coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które dodadzą całości wrażenia lekkości, powiększą optycznie dostępną przestrzeń, a także pozwolą na piękne operowanie światła w całym domu.

Szkło w kuchni

Bardzo oryginalnym rozwiązaniem stosowanym ostatnio w nowocześnie zaaranżowanych kuchniach jest szkło kolorowe stosowane zamiast tradycyjnych płytek naściennych (zwłaszcza nad blatami kuchennymi). Aby je podkreślić, należy je odpowiednio podświetlić. Taki element może zarówno dopełniać kolorystycznie, jak i kontrastować z otoczeniem kuchennym. Ważne jest jednak, aby całe pomieszczenie utrzymać wówczas w stylu minimalistycznym, nowoczesnym. Wówczas serce każdego domu z pewnością wywrze odpowiednie wrażenie na gościach.

Szkło w salonie

W nowocześnie zaaranżowanym salonie dobrej jakości szkło może stanowić komponent przykuwających uwagę schodów, które, jak w przypadku innych elementów szklanych, wystarczy podświetlić dla uzyskania dodatkowego efektu wizualnego. Jeśli zaś preferujemy klasyczne, drewniane (bądź metalowe) schody – warto rozważyć szklane balustrady, które nie przeciążą całości.

Jeśli chcemy dyskretnie rozdzielić przestrzenie, na przykład do innego pomieszczenia czy  garderoby – świetnie sprawdzą się szklane drzwi. Ten coraz bardziej popularny element wystroju zapewnia wrażenie szlachetności i niebanalnej elegancji wnętrza, a odpowiednie oświetlenie wykreuje odczucie powiększonej przestrzeni.

Innym ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez współczesnych architektów są modernistyczne kominki wykonane ze szkła. Zamiast elementu dość jednoznacznie kojarzącego się z chatą na wsi albo arystokratycznym salonem, otrzymujemy w ten sposób dynamiczny i nowoczesny detal użytkowy, który oprócz funkcjonalności zaskakuje swym prostym pięknem. Możemy wybierać zarówno w całkowicie przeszklonych kominkach z elementami wykonanymi ze stali, jak i modelach zaopatrzonych w drzwiczki kominkowe na wymiar ze szkła. Wówczas zaletą rozwiązań wykonywanych indywidualnie mamy gwarancję spełnienia oczekiwań, a nasze drzwiczki kominkowe na wymiar możemy dowolnie spersonalizować.

Innymi szklanymi detalami, które warto rozważyć decydując się na minimalistyczne bądź modernistyczne wnętrze to szklane parawany (często ręcznie malowane), szklane meble (na przykład stolik kawowy albo stolik pod telewizor) czy szklane dodatki w postaci wazonów, świeczników albo prostych mis, w których można przechowywać owoce.

Szkło w łazience

Pierwszą myślą, jaka pojawia się w kontekście wykorzystania szkła w łazience, jest szklana kabina prysznicowa – możemy wybierać spośród zarówno przezroczystych, fantazyjnie wykończonych, jak i ze szkła cieniowanego o odpowiedniej przezroczystości. Ale tonie wszystko: szklane mogą być także umywalki, półki albo osłony na kaloryfery. Wszystko zależy od kreatywności właściciela mieszkania.

Szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem idealnie uzupełniającym niemal każdą aranżację. Idealnie jednak współgra z wnętrzami utrzymanymi w nowoczesnym stylu. Jeśli zależy nam na niepowtarzalności i trwałości elementów z niego wykonanych, poszukajmy firm specjalizujących się w tego typu wyrobach. Obecnie bez problemu znajdziemy miejsca zajmujące się wytwarzaniem drzwi, kabin prysznicowych czy schodów. Drzwiczki kominkowe na wymiar oferuje zaś na przykład firma Węgier Glass. Z kolei w kwestii dodatków wystarczy rozejrzeć się w sklepach z elementami wystroju wnętrz.


OLI