Strona główna Lifestyle Dom Stół i krzesła – podstawowym elementem wyposażenia każdej jadalni

Stół i krzesła – podstawowym elementem wyposażenia każdej jadalni

120
0
W kategorii stołów i krzeseł, największą popularnością cieszą się modele drewniane | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jadalnia to szczególne miejsce w całym mieszkaniu. To nie tylko miejsce spożywania codziennych posiłków i picia porannej kawy, ale również rodzinnych uroczystości, wspólnych konwersacji czy kącik do pracy. Aby przestrzeń mogła cieszyć się należytym komfortem stosowania, potrzebuje wygodnego stołu i krzeseł. W tym zakresie możemy liczyć na ogromną różnorodność, albowiem współczesny asortyment tychże mebli może przyprawić o zawrót głowy. Z łatwością bowiem wyszukamy model pasujący do nowoczesnej aranżacji, jak i wpisujący się w konwencje klasycznej elegancji. Dla zapewnienia oczekiwanego poziomu komfortu, warto pamiętać o kilku czynnikach, które w bezpośrednim zakresie zdecydują o satysfakcji z korzystania.

Jaki powinien być?

Wybierając stół i krzesła pierwszym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę to wymiar, w dalszej kolejności rodzaj zastosowanego do produkcji materiału, sposób wykończenia oraz kolorystyka. Całość musi stanowić harmonijny zestaw, pasujący do reszty umeblowania. Do wyboru pozostają stoły prostokątne, które w zależności od rozmiaru, mogą pomieścić od 4 do nawet 10 osób lub okrągłe. O ile pierwszy typ znajduje swoich wielbicieli w dużych i przestronnych pomieszczeniach, o tyle ten drugi najlepiej komponuje się w małych jadalniach. Aby jednak zachować należyty komfort podczas siedzenia i spożywania posiłków, konieczne jest zachowanie należytych wymiarów. Zaleca się, aby zachować co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni każdej osobie siedzącej. Współcześni producenci stołów i krzeseł mają jednak do zaoferowania znacznie więcej. Przykładem są modele rozkładane, które w pozycji złożonej doskonale spełniają zadaną funkcję w codziennym użytkowaniu. Gdy tylko odwiedzą nas nieoczekiwani goście, z łatwością powiększą blat, ochoczo przyjmując większą ilość osób.

Materiał

W kategorii stołów i krzeseł, największą popularnością cieszą się modele drewniane. Jest wiele powodów, które decydują o tym fakcie. Przede wszystkim wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponadczasowy urok oraz sposób na podkreślenie naturalnego, przytulnego klimatu. Poza tym, decydując się na drewniane umeblowanie, zyskujemy pewność, że z łatwością dopasuje się do istniejącej aranżacji. Jednak nie do wszystkich może to przemawiać. Alternatywą są zatem przedmioty ze szkła i metalu, które doskonale odnajdują się w surowych i minimalistycznych wnętrzach, jak również zdominowanych przez ascetyczne piękno industrialnych projektów.

Stół i krzesła – jak to razem połączyć?

Najprostszym rozwiązaniem jest kupowanie stołu w komplecie z krzesłami. Wówczas mamy gwarancję, że oba te przedmioty będą zgrane ze sobą nie tylko pod względem kolorystycznym i stylistycznym, ale również rozmiarowym. Chodzi o dostosowanie wysokości siedziska do wysokości blatu. Przyjmuje się założenie, że dla zapewnienia komfortu osobie dorosłej, siedzisko powinno znajdować się na wysokości 45-49 cm od podłogi. Stół i krzesła mogą także pochodzić z oddzielnych kolekcji. Największą satysfakcję z kompletowania takich zestawów będą miały osoby lubiące zabawę modą.


Materiał partnera zewnętrznego