Strona główna Lifestyle Dom Sofy skandynawskie, czyli idealne dopełnienie stylowego, wygodnego domu

Sofy skandynawskie, czyli idealne dopełnienie stylowego, wygodnego domu

276
0
Biała sofa w aranżacji skandynawskiej
Sprawiają wrażenie, że przy ich tworzeniu pomyślano o wszystkim. Ich warianty konstrukcyjne (np. tradycyjne sofy lub obszerne narożniki) pozwalają na wygodne zaaranżowanie każdej przestrzeni mieszkalnej. | fot.: Fotolia

Za co tak wiele osób cenią skandynawski wystrój wnętrz? Przede wszystkim za wyważone proporcje między subtelną elegancją, a lekkością i funkcjonalnością całej aranżacji. Zawdzięcza to ona nie tylko odpowiednio dobranym barwom, tkaninom i materiałom, ale również komfortowemu wyposażeniu. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługują skandynawskie sofy, udowadniające, że stylowy wystrój mieszkania lub domu nie oznacza rezygnacji z użytkowych atutów.

Atuty skandynawskiego wystroju wnętrz

Choć istnieje wiele stylów aranżacji wnętrz, to jednak estetyka skandynawska cieszy się w Polsce szczególną popularnością. Nasuwa się pytanie: dlaczego właśnie ona? Jest wiele atutów przemawiających za takim wystrojem wnętrz. Pierwszy z nich to „uniwersalność” stylu skandynawskiego. Tego typu aranżacje znakomicie sprawdzają się zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i w kameralnych mieszkaniach. Dodatkowo, pod względem wizualnym stanowią niejako złoty środek pomiędzy nowoczesnością współczesnych trendów, a nienachalną, ponadczasową klasyką. Drugi powód to odczucia płynące z rozwiązań stylu skandynawskiego. We wspomnianych aranżacjach królują duże, przeszklone powierzchnie oraz jasne, pastelowe kolory. W efekcie pomieszczenia zapewniają jeszcze lepszy dostęp do światła, co zarówno w krajach północnych, jak i w Polsce, ma ogromne znaczenie dla codziennego samopoczucia domowników. Kwestie te odgrywają jeszcze ważniejszą rolę w małych mieszkaniach, gdyż optycznie powiększają ich powierzchnię. Jednym słowem, osoby decydujące się na aranżację w stylu skandynawskim uzyskują prawdziwie wyciszający, przytulny azyl, którego atmosfera skutecznie pomaga w odpoczynku od zgiełku otaczającej rzeczywistości.

W dodatku, chodzi o azyl niezwykle funkcjonalny – to kolejna przyczyna popularności tego typu aranżacji. Przestrzenie skandynawskie cechuje umiar pod względem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń oraz zastosowanych w nich rozwiązań dekoratorskich. Te ostatnie zwykle opierają się na oszczędnych dodatkach (w zdecydowanych kolorach, m.in. czerni, zieleni, czerwieni), mających jedynie nadać subtelnego kontrastu, nieco ocieplić aranżację, nie zaś przytłaczać i zaburzać spokojny nastrój dominujących bieli oraz jasnych szarości czy brązów. Wyposażenie zaś sprowadza się do mebli o geometrycznej konstrukcji, stonowanej estetyce i prostej formie, zapewniających komfort przy urządzaniu danego pomieszczenia, użytkowaniu sprzętów oraz zachowywaniu porządku całej przestrzeni.

Sofy skandynawskie – jakie są i gdzie będą pasowały?

Świetnym przykładem opisywanego, funkcjonalnego wyposażenia, są współczesne sofy skandynawskie. Sprawiają wrażenie, że przy ich tworzeniu pomyślano o wszystkim. Ich warianty konstrukcyjne (np. tradycyjne sofy lub obszerne narożniki) pozwalają na wygodne zaaranżowanie każdej przestrzeni mieszkalnej. Meble w wersjach rozkładanych, z dodatkowym miejscem na schowanie pościeli, sprawdzają się w wielu domowych sytuacjach: przy liczniejszych spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, podczas filmowych seansów we dwoje lub gdy przychodzi pora na sen. Ponadto, sofy skandynawskie dostępne w takich miejscach, jak www.najmeble.pl, odznaczają się wykorzystaniem dobrej jakości materiałów (rattanu, wikliny, naturalnego drewna i ostatnio coraz popularniejszych tkanin welurowych) oraz atrakcyjnym, zróżnicowanym designem. Dlatego znakomicie odnajdują się w domowych i mieszkaniowych, nierzadko dość odmiennych przestrzeniach. Mogą stanowić idealne uzupełnienie wystroju skandynawskiego lub też występować jako kolejny, ciekawy element nowocześniejszego wnętrza. Jednak w każdym z tych przypadków zapewnią szczególny wymiar komfortu, wygody i praktycznego zastosowania – czyli wszystko to, co wyróżnia aranżacje rodem z północnych krajów Europy.


OLI