Coraz więcej biur architektonicznych działających na polskim rynku oferuje możliwość zakupu gotowego projektu domu. Nic w tym dziwnego. Popyt na tego rodzaju usługi jest bardzo duży, ponieważ gotowe projekty to oszczędność i pieniędzy, które należy poświęcić na przygotowanie dedykowanego planu. Warto jednak odpowiednio przygotować się do zakupu projektu domu. Oto 3 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Układ funkcjonalny

Powierzchnia użytkowa oraz układ funkcjonalny to pierwsze rzeczy, które warto określić przed zakupem gotowego planu domu. Ustal więc, ile sypialni oraz łazienek chcesz mieć w swoim domu. Wskaż, gdzie powinien być salon oraz czy ma on być połączony z kuchnią. Określ także orientacyjne wielkości poszczególnych pomieszczeń.

Bardzo ważne jest również określenie kierunków świata, tak aby korzystanie z domu było komfortowe.

Po ustaleniu, jak ma wyglądać dom spróbuj dopasować wybrane projekty do posiadanej działki. To ważny etap, ponieważ jego pominięcie może sprawić, że wybrany projekt domu nie zmieści się na posiadaną przez nas działkę, przez co nie będzie mógł być zaimplementowany.

Szacunkowy koszt budowy

Nie sposób mówić o projektowaniu domu bez rozmowy o kosztach. W większości przypadków, zakup domu wiąże się z koniecznością skorzystania z kredytu hipotecznego, dlatego bardzo ważne jest skrupulatne policzenie wszystkich kosztów – tak aby określić, czy rzeczywiście nas stać na dany dom. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie mówimy jedynie o koszcie zakupu projektu, a o finalnym koszcie całej budowy.

Musisz mieć świadomość, że różnica w koszcie budowy dwóch domów o podobnej powierzchni może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowany jest sam projekt – im trudniejsza bryła, tym wyższe koszty budowy.

Na tym etapie warto rozważyć również przyszłe koszty użytkowania domu i zastanowić się na przykład, czy nie warto zainwestować w dom pasywny lub energooszczędny.

Zawartość pakietu i dodatkowe koszty

Coraz więcej biur architektonicznych ma w swojej ofercie projekty domów jednorodzinnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że oferowane pakiety nie są wszędzie jednakowe. Koniecznie należy im się dokładnie przyjrzeć, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Istotną kwestią w przypadku projektów domów są koszty adaptacji projektu. Są bardzo szansę na to, że wybrany przez nas projekt trzeba będzie odrobinę zmienić, aby dopasować go do swoich preferencji, wymogów terenu, a także zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wprowadzenie adaptacji do projektu domu jest najczęściej odpłatne. Warto więc sprawdzić, ile trzeba będzie zapłacić za modyfikację planu budowy domu. Nie robiąc tego, narażasz się na potrzebne wydatki.

Podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie elementy, na które warto zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt domu. Bardzo ważne jest również dokładnie prześwietlenie opinii na temat konkretnego biura architektonicznego. Negatywne oceny klientów mogą wskazywać, że lepiej trzymać się od niego z daleka.

Materiał partnera