Brak odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania w domu może być nie lada problemem. Czasami jednak małe pomysły i dbałość o szczegóły może rozwiązać nawet największe dylematy lokalowe. Odpowiednia ilość szaf i schowków sprawia, że przedmioty łatwiej znaleźć, a mieszkanie jest łatwiejsze do sprzątania, zwłaszcza gdy każda rzecz ma przewidziane własne miejsce.

Gotowe czy na wymiar

Duże szafy z nieprzemyślanym wnętrzem mogą uczynić więcej zamieszania niż pożytku. Półki zaprojektowane pod konkretne rzeczy lub wysuwane koszyki, w których łatwo można zlokalizować przedmioty często są właściwym rozwiązaniem. Wiele nowoczesnych domów posiada już wydzielone garderoby, schowki, pomieszczenia gospodarcze, które ułatwiają życie codzienne domowników. Fakt ukrycia przedmiotów codziennego użytku zdejmuje presję przechowywania z salonu, czyli miejsca, w którym szczególnie chcielibyśmy zachować poczucie ładu i harmonii. Wolnostojące meble, zwłaszcza w domu urządzonym w stylu tradycyjnym, robią wrażenie i potrafią być doskonałym punktem widokowym aczkolwiek zabudowa robiona na wymiar jest zwykle bardziej funkcjonalna i pojemna.

Projektowanie mebli

Myśląc o rozwiązaniu problemu przechowywania w mieszkaniu warto zwrócić się o pomoc do projektanta wnętrz. Profesjonalista z całą pewnością będzie w stanie podpowiedzieć rozwiązania, które nie wpadłyby nam do głowy lub nawet nie wiemy o istnieniu pewnych rozwiązań. Projektant w trakcie wywiadu zapozna się z naszymi potrzebami odnośnie przechowywania, zwymiaruje pomieszczenia i będzie w stanie dostosować mebel do konkretnych oczekiwań inwestora. Mimo bogatej oferty rynkowej sklepów z wyposażeniem wnętrz, meble które są produkowane masowo nigdy nie będą w stanie zaspokoić potrzeb każdego użytkownika. Warto wspomnieć o tym, iż istnieje w naszych domach wiele miejsc, do których zwyczajnie nie ma możliwości dopasowania mebli systemowych. Przykładem pomieszczenia, w którym nigdy nie jest za dużo miejsca jest kuchnia. Pół biedy jeśli jesteśmy posiadaczami wielkiego pomieszczenia. Wtedy problem przechowywania wydaje się łatwy do rozwikłania. Gorzej, jeśli na kilku metrach musimy zmieścić wszystko czego używamy na co dzień w kuchni, a najlepiej jeszcze wygospodarować miejsce do zjedzenia posiłku dla czteroosobowej rodziny. Podobnie wygląda sprawa z łazienką. Projektując zabudowę łazienkową można przewidzieć miejsce na zapasy papieru toaletowego, czyste ręczniki, środki chemiczne czy proszek do prania o wiele bardziej precyzyjnie niż byłoby to możliwe w meblach gotowych. Pisząc o przechowywaniu zahaczamy o kwestię bezpieczeństwa. Produkty, które chcemy ukryć przed wzrokiem dzieci lub zwierząt domowych możemy umieścić na półkach lub szafkach umieszczonych pod sufitem. Mogą tam też zostać umieszczone przedmioty, których potrzebujemy bardzo rzadko lub nawet raz w roku.

Właściwe rozwiązanie problemu przechowywania w domu jest kluczowe dla komfortu mieszkańców. Warto zatem uwzględnić w budżecie środki na ten cel, aby móc cieszyć się dobrze zaprojektowaną zabudową wiele lat.


BME