Pękająca i łuszcząca się farba prowadzi do powstawania ognisk korozji i uszkodzenia stalowych elementów. Podpowiadamy, jak powstają odpryski i pęknięcia oraz jak skutecznie z nimi walczyć.

Uszkodzenia farb na powierzchniach metalowych – dlaczego powstają?

Do powstawania nieestetycznych odprysków i pęknięć na podłożach stalowych przyczyniają się m.in.: niewłaściwe przygotowanie podłoża (np. brak zastosowania odpowiedniego podkładu antykorozyjnego), malowanie przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, użycie farby nieodpowiedniej do podłoża, uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników atmosferycznych, niezastosowanie się do wskazówek producenta czy nałożenie zbyt cienkiej lub zbyt grubej warstwy farby.

Do czego prowadzi uszkodzenie powłoki na powierzchniach stalowych?

Uszkodzenia powierzchni stalowych z początku wyglądają niegroźnie. Na podłożach pojawiają się cienkie linie, wzdłuż których z czasem pojawiają się odpryski i pęknięcia. W niezabezpieczonych miejscach bardzo szybko tworzą się pierwsze ogniska rdzy.

Jak odnowić popękane metalowe powierzchnie?

Właściwe przygotowanie powierzchni ma ogromne znaczenie. Zanim przystąpisz do malowania, usuń rdzę oraz fragmenty starej, łuszczącej się farby. Podłoże powinno być suche, czyste i odtłuszczone, ponieważ ewentualne zanieczyszczenia zmniejszą przyczepność powłoki. Na podłożach uprzednio malowanych warto jest wykonać malowanie próbne. Jeżeli po wyschnięciu powstanie niepożądany efekt, należy stare powłoki całkowicie usunąć i na nowo przygotować podłoże do malowania.

Powierzchnie metalowe powinny zostać zabezpieczone farbami o odpowiednich właściwościach takich jak Nobiles Stalochron, która może być stosowana bezpośrednio na rdzę. Tworzy powłoki odporne na działanie czynników atmosferycznych i gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża. Nie wymaga zastosowania wcześniej farb podkładowych.

Do odnawiania powierzchni metalowych doskonale nadaje się także farba Nobiles Chlorokauczuk, która, wraz z podkładem Nobiles Nobikor lub Nobiles Podkład Chlorokauczuk, zapewnia pełną ochronę antykorozyjną i jest cztery razy bardziej odporna na uderzenia, niż wymaga tego norma PN-C-81608 dla emalii chlorokauczukowych.


Materiał partnera zewnętrznego