Wraz ze wzrostem wymagań dotyczących, jakości mieszkań i oszczędności energii, rosną wymagania dotyczące, jakości powietrza, którym oddychamy. W warunkach zatłoczonych miast, zanieczyszczenia środowiska, nikt nie zagwarantuje, że powietrze wchodzące do domu z ulicy jest wystarczająco czyste. A w domach prywatnych, biurach, klinikach, gdzie wiele osób przebywa przez cały dzień, powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż na ulicy, szczególnie podczas sezonowych epidemii. Dlatego po wyregulowaniu wentylacji i zapewnieniu niezbędnej wymiany powietrza drugim racjonalnym działaniem jest instalacja oczyszczacza i nawilżacza powietrza.

Zadania oczyszcza w poprawieniu, jakości powietrza w domu

Ponad 90% swojego czasu ludzie przebywają w pomieszczeniu, częściej w zatłoczonych miejscach. A stężenie szkodliwych substancji w wdychanym powietrzu może przekraczać warunki ruchliwego skrzyżowania. Jak poprawić jakość powietrza? Prostym i niedrogim sposobem jest instalacja oczyszczacza powietrza. Takie urządzenie, w zależności od filtrów i ich zestawu, usuwa kurz, dym, zapachy, chorobotwórcze bakterie i drobnoustroje, sierść zwierząt i pióra z pomieszczeń w domu. Filtry oczyszczaczy eliminują mikrocząsteczki, które powodują reakcje alergiczne, niszczą wirusy i bakterie, oczyszczają wszystkie inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu w pomieszczeniach mieszkalnych.

Oczyszczacze powietrza utrzymują zdrową równowagę jonów w powietrzu, zapobiegając rozwojowi patogennych wirusów i zarazków. Jonizacja niszczy do 90% szkodliwych mikroorganizmów i odświeża powietrze. Nowoczesne oczyszczacze powietrza pomagają więc uniknąć epidemii grypy, stworzyć bezpieczne środowisko dla dziecka w pokoju dziecinnym, usunąć zapach papierosów lub zapachów kuchennych i śladów dymu, oczyścić powietrze w salonie, sypialni lub w pokoju, w którym dziecko uczy się i bawi.

Po zainstalowaniu w biurze oczyszczacz powietrza usuwa kurz z powietrza, opary z powierzchni, dezynfekuje powietrze, eliminuje w rezultacie zagrożenie rozwoju i rozprzestrzeniania się chorób wirusowych, poprawiając samopoczucie pracowników i zmniejszając absencję chorobową. Oczyszczacz powietrza jest tak samo popularny jak nawilżacz. To drugie urządzenie pomoże wyeliminować suchość oczyszczonego powietrza.

Nawilżacze oraz ich wpływ na poprawę, jakości powietrza w domu

Obecnie znaczenie jakości powietrza w pomieszczeniach rośnie. Aby powietrze w pomieszczeniu było wysokiej, jakości, konieczne jest utrzymanie wilgotności względnej powietrza wynoszącej 30–40%. Z reguły powietrze staje się suche z powodu dodatkowego ogrzewania i zmian klimatu, a suche powietrze przyczynia się do różnych chorób. Może powodować katar, kaszel, suchość i swędzenie skóry lub choroby alergiczne. Jeśli nie dba się, o jakość powietrza przez długi czas, problemy zdrowotne mogą przybrać przewlekłą naturę i spowodować przykre dolegliwości. Suche powietrze jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla mebli i dekoracji wnętrz, dlatego konieczne jest utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie, również w pomieszczeniach niemieszkalnych.

Aby uniknąć skutków suchego powietrza, stosuje się specjalne urządzenia elektryczne – nawilżacze, których główną funkcją jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu i utrzymanie tego parametru na ustalonym poziomie. Po osiągnięciu wystarczającego poziomu wilgotności poprawia się, jakość powietrza, odczuwa się świeżość i czystość.

Najczęściej wymieniane właściwości nawilżacza powietrza:

  • Zapobieganie grypie oraz innym chorobom wirusowym. Wielokrotnie udowodniono, że przy wysokim poziomie wilgotności wirusy giną szybciej, prawdopodobieństwo zarażenia jest zmniejszone.
  • Poprawia się stan zdrowia. Utrzymując optymalny poziom wilgotności błona śluzowa nosa i oczu nie wysycha, ludzie lepiej śpią, nie czuj się tak zmęczeni, znacznie poprawia się jakość życia.
  • Prawdopodobieństwo chrapania jest zmniejszone. Suche powietrze utrudnia oddychanie i nasila się chrapanie, dlatego zwiększenie wilgotności w sypialni ograniczy ten problem.
  • Więcej wilgoci dla naszej skóry. Suche powietrze wysusza skórę, która w rezultacie może zacząć pękać, swędzieć. Jeśli zadba się o nawilżacz, można uniknąć tych problemów.
  • Zmniejszenie objawów różnych alergii i astmy. Bakterie i alergeny, które mogą powodować nieprzyjemne objawy i odczucia u osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i alergie, nie kumulują się w czystym i umiarkowanie wilgotnym powietrzu.
  • Ogólny stan artykułów gospodarstwa domowego. Dzięki nawilżaczowi rośliny domowe odczuwają przypływ energii, drewniane meble i podłogi wytrzymują dłużej. Dowiedziono nawet, że optymalny poziom wilgotności pozwala, aby rogi tapety nie odklejały się i pomaga uniknąć gromadzenia się elektryczności statycznej na elementach wewnętrznych.

Podsumowanie

Oczyszczacze i nawilżacze normalizują mikroklimat i zapewniają zdrowe środowisko. Powietrze jest niezbędnym elementem ludzkiego życia. Ważną rolę odgrywa, jakość, sposób, w jaki wpływa na ludzki organizm. Nadmiernie suche powietrze, słaba wentylacja i inne czynniki prowadzą do zwiększonego zmęczenia i chorób. Oczyszczacze i nawilżacze pomagają radzić sobie z tymi problemami i przywracają czyste, dotlenione powietrze które jest niezbędne do życia.

ACH