Decyzja o kredycie hipotecznym jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wszak budowa lub zakup domu należy ewidentnie do największych inwestycji, w jakich możemy wziąć udział. Dlatego tak istotne jest, by przygotować się do tego procesu dokładnie. Obecnie na rynku bombardowani jesteśmy dziesiątkami ofert atrakcyjnych kredytów i pożyczek hipotecznych, jednak ciężko jest w syntetyczny sposób stwierdzić, na co tak naprawdę powinniśmy zwrócić swoją uwagę, wnioskując o produkt, jakim jest kredyt hipoteczny.

Wszystkie koszty okołokredytowe

Oprócz oprocentowania kredytu hipotecznego, które jest relatywnie atrakcyjne w stosunku do oprocentowania innych produktów kredytowych, każdy wnioskodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na wszelkie koszty dodatkowe, które powiększają całkowity koszt kredytu. Największym kosztem około kredytowym jest oczywiście prowizja bankowa, czy cena banku za udzielenie konkretnego kredytu. Prowizja często stanowi około 1, 2 % wartości pożyczonych pieniędzy, lecz w celu uatrakcyjnienia oferty, banki często oferują całkowitą rezygnację z pobrania prowizji pod warunkiem założenia konta osobistego lub zakupu ubezpieczenia. Samo ubezpieczenie, choć bardzo przydatne, również generuje dodatkowe koszty. Oprócz kosztów związanych z obsługą kredytu warto mieć na uwadze równiez koszta dodatkowe takie jak opłaty sądowe, koszta notarialne oraz opłaty w urzędzie skarbowym, które należy uiścić w przypadku realizacji transakcji kupna nieruchomości.

Polityka kredytowa banków a Twoja zdolność finansowa

Decydując się na wnioskowanie o kredyt hipoteczny, zawsze musimy mieć świadomość, iż bank podda wnikliwej weryfikacji zarówno naszą historię kredytową, jak i zdolność kredytową. Z każdym rokiem banki modyfikują coraz bardziej politykę kredytową, czyniąc ją coraz bardziej restrykcyjną. Analiza wniosku kredytowego opiera się po pierwsze na badaniu historii kredytowej za pomocą BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. BIK to baza, która gromadzi całą naszą historię kredytową wraz z wszystkimi informacjami dotyczącymi terminowości regulowania wszelkich rat. Jeżeli wszystko w przeszłości było przez nas regulowane terminowo, nasza historia kredytowa jest pozytywna. Drugą częścią weryfikacji kredytowej jest badanie naszej zdolności kredytowej. Na zdolność składa się sytuacja mieszkaniowa, długość zatrudnienia, forma zatrudnienia, a także wysokość wynagrodzenia oraz branża, w której pracujemy. Banki za pomocą zaawansowanych modeli ekonometrycznych decydują, czy nasza sytuacja życiowa, finansowa oraz przeszłość kredytowa pozwala na wypłatę kredytu hipotecznego.

Jak wybrać najlepszą ofertę na rynku?

Na rynku dostępnych jest dziesiątki ofert kredytu hipotecznego. Każdy z nich nieznacznie się różni, dlatego warto zaoszczędzić swój czas i skorzystać z jednej z wielu dostępnych w internecie porównywarek kredytów hipotecznych. To za pośrednictwem porównywarki będziemy mieli dostęp do wszystkich istotnych ofert w jednym miejscu i będziemy mieli możliwość posortowania ich zgodnie z naszymi priorytetami.


ŁNA