Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, które powinno być funkcjonalne i przytulne. Stworzenie odpowiednich warunków do nocnego wypoczynku jest kluczowe, co należy mieć na uwadze podczas aranżacji wnętrza. Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest oczywiście łózko, które zwykle stanowi jego centrum. Znaczenie ma zarówno to, jak wgląda oraz to czy spełnia należycie swoje funkcje. Stelaż łóżka i pościel to jedno, ale niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego materaca. Wybór powinien być dobrze przemyślany, a decyzja podjęta w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje użytkowników. Tym bardziej, że w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, a od jakości snu zależeć będzie to, jak będziemy się czuć następnego dnia. Zakup łóżka i materaca jest niemałą inwestycją na lata.

Wybór łóżka do sypialni

Meble do sypialni to przede wszystkim łóżko, które jest kluczowym elementem wyposażenia wnętrza. Znaczenie ma jednak nie tylko sama rama i walory estetyczne łóżka, ale przede wszystkim jakość materaca. Nawet na najpiękniejszym i najdroższym materacu możemy odczuwać dyskomfort podczas leżenia na nim, dlatego też zadbanie o wygodę jest kwestią priorytetową. Wybierając łóżko do sypialni, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • wymiary,
  • materiał,
  • styl,
  • materac,
  • stelaż.

Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup łóżka, dzięki czemu każdy z nas znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dostępne są one w kilku różnych wymiarach – zarówno w wersji jednoosobowej, jak również dwuosobowej. Najpopularniejsze są łóżka małżeńskie o wymiarach 160×200, a w przypadku łóżek jednoosobowych modele o wymiarach 90×200 cm. Bardzo ważną kwestią jest wybór materiału, z którego została wykonana rama łóżka. Ma to wpływ nie tylko na design łóżka, ale także na jego trwałość i wytrzymałość. Najbardziej cenione są łóżka wykonane z drewna dębowego, bukowego i sosnowego. Gorszej, ale nadal dobrej jakości będzie łóżko wykonane z płyty MDF. Jeśli zależy nam na wygodzie i walorach estetycznych, to można kupić model tapicerowany. Przy wyborze łóżka powinno się zwrócić uwagę na aranżację wnętrza. Jego stylistyka powinna być spójna z wystrojem wnętrza. łóżko stylizowane na stare i z bogato zdobioną ramą nie sprawdzi się w przypadku sypialni urządzonej w stylu minimalistycznym czy skandynawskim. Jeśli chodzi o stelaż łóżka, to najlepszym jest ten wykonany z drewna i połączonych ze sobą (lekko wygiętych i gęsto rozmieszczonych) listewek.

Jaki materac do sypialni będzie najlepszy?

W przypadku łóżka najważniejszy jest tak naprawdę materac, na którym śpimy. To od niego zależeć będzie przede wszystkim jakość naszego nocnego wypoczynku. Nie chodzi tutaj jednak o wygląd materaca, ale o jego wypełnienie. To co znajduje się wewnątrz materaca, będzie miało wpływ na komfort snu i na nasze zdrowie. Zadaniem materaca jest zapewnienie naszemu kręgosłupowi i mięśniom należytego podparcia oraz ułożenia ciała. Do dyspozycji mamy:

  • materace kieszeniowe,
  • materace piankowe,
  • materace lateksowe.

Każdy rodzaj materaca ma swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. W przypadku materaców ze sprężynami kieszeniowymi nie stosuje się drutu, ale cienkie woreczki tkaninowe. Im więcej jest sprężyn w takim materacu, tym zapewnia on więcej punktów podparcia dla naszego kręgosłupa i lepiej się dopasowuje do kształtu naszej sylwetki. Takie materace zapewniają wysoki komfort snu. Sprężyny pracują bardzo cicho i uginają się proporcjonalnie do ciężaru ciała. Zaletą materaca kieszeniowego jest powierzchniowy rozkład obciążenia i brak efektu zapadania się podczas wstawania. Jest on także wysoko hipoalergiczny. Z kolei materace lateksowe wykonane są z panki lateksowej, która jest bardzo trwałym i elastycznym punktowo materiałem. To sprawia, że materace lateksowe świetnie dopasowują się do kształtu ciała, co z kolei wpływa pozytywnie na komfort snu. Materace te zapewniają wysoką higienę snu, gdyż są bardzo dobrze wentylowane dzięki systemu otworów. Takie materace wyróżniają się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Na korzyść materaców lateksowych przemawia ich wysoka trwałość i uniwersalność. Jest to praktycznie zakup na długie lata.

Kolejną opcją są materace piankowe mogą być wykonane ze zwykłej pianki poliuretanowej lub z pianki termoelastycznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest oczyścicie wybór tego drugiego, w przypadku którego dochodzi do zwiększenia elastyczności materaca na skutek wzrostu temperatury. To sprawia, że taki materac bardzo dobrze wpasowuje się do kształtu ciała (zarówno do kształtu kręgosłupa, jak również do kształtu bioder i łopatek) i ułatwia przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała. Użytkownik może liczyć na wysoki komfort dzięki technologii bez sprężyn i na wydłużoną żywotność materaca, gdyż pianka termoelastyczna powraca do pierwotnego stanu po odkształceniu. Dobra przepuszczalność powietrza gwarantuje wysoką higienę. Materace piankowe charakteryzują się także doskonałą wentylacją i wysoką wytrzymałością na odkształcenia. Ogromny wachlarz wyboru sprawia, że materac piankowy można dopasować do każdego typu budowy i wagi.

Praktyczne oraz wygodne meble do sypialni znajdą Państwo w sklepie internetowym Mebloteka24.pl.


Materiał partnera zewnętrznego