Urządzenie małej kuchni w bloku to nie lada wyzwanie. Ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń, pomieszczenie to rozplanować należy w tak sposób, by było ono w pełni funkcjonalne oraz komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jak powinna wyglądać aranżacja małej kuchni? Jakie gadżety kuchenne powinny się w niej znaleźć?

Bardzo mała kuchnia — jak ją urządzić?

Jak zaaranżować wąską kuchnię w bloku? Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie ciąg szafek znajdujący się po jednej stronie pomieszczenia. Posiadacze kuchni na planie kwadratu lub prostokąta, zdecydować mogą się natomiast na rozmieszczenie mebli w kształcie litery „L.”

W kuchni małej świetnie sprawdzać będą się pojemne meble wyposażone w różnego rodzaju organizery, kosze czy wieszaki — to doskonały sposób na ład i porządek, bez niepotrzebnego zagracania niewielkiego pomieszczenia. Kolejne praktyczne rozwiązanie to sięgające do sufitu szafki, które z łatwością pomieszczą zarówno naczynia, jak i produkty spożywcze czy małe urządzenia AGD, jak blender czy mikser.

Kluczową rolę w każdej niewielkiej, nowoczesnej kuchni w bloku odgrywa odpowiednia kolorystyka. Aby optycznie rozjaśnić i powiększyć takie wnętrze, najlepiej postawić na jasne barwy — biel oraz odcienie beżu. Warto zdecydować się również na meble o połyskującej, odbijającej światło powierzchni lub z przeszkleniami.

W nowoczesnej małej kuchni w bloku świetnie sprawdzi się kuchenka z 2 palnikami zamiast 4 oraz 1-komorowy zlew. Zamiast klasycznego stołu, postawić można na przytwierdzony do ściany blat, który rozkłada się wyłącznie na czas posiłków.

Jak sprawić, by kuchnia o niewielkim metrażu wyglądała na większą niż w rzeczywistości? Sprawdzonym pomysłem na małą kuchnię są różnego rodzaju fototapety z umiejętnie zastosowaną perspektywą.

Przydatne gadżety do małej kuchni

Jakie dodatki do kuchni najlepiej sprawdzać będą się w niewielkich wnętrzach? Pierwsza propozycja to zestaw przyborów kuchennych na stojaku. To doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca na blacie. Dzięki takiemu kompletowi, wszystkie niezbędne akcesoria kuchenne można mieć zawsze pod ręką. W skład tego typu zestawów dodatków do kuchni wchodzić może na przykład łyżka wazowa, szumówka, łopatka do mięsa i tłuczek do ziemniaków. Stojak, na którym znajdują się gadżety do kuchni wykonany może być ze stali nierdzewnej lub drewna. Takie tanie akcesoria kuchenne doskonale prezentować będą się zarówno w nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych wnętrzach.

Funkcjonalnymi, a jednocześnie estetycznymi artykułami kuchennymi, których nie może zabraknąć w żadnej małej kuchni są różnego rodzaju gadżety ułatwiające przyrządzanie ulubionych gorących napojów. Zalicza się do nich między innymi zaparzacz do kawy. Ten element wyposażenia kuchni przybierać może różne formy. Do wyboru mamy między innymi zaparzacze tłokowe typu French Press, które skutecznie oddzielają fusy od napoju. Kolejna propozycja to stalowe lub silikonowe zaparzacze, w których umieszcza się 1 porcję naparu, a następnie wkłada do kubka. Takie przybory do kuchni bardzo często przyjmują fantazyjne kształty, na przykład roślin czy zwierząt. Bardzo praktyczne są kuchnia dodatki pod postacią kubków z zaparzaczem i pokrywką. To sprawdzony sposób na to, by napój na długi czas zachował wysoką temperaturę i nie rozlał się podczas przenoszenia.

W jaki sposób przechowywać żywność w małej kuchni? Warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki do mrożenia. Umieścić można w nich zarówno owoce i warzywa, jak i mięso czy pieczywo. Dzięki takim woreczkom, ulubione produkty spożywcze i potrawy na długi czas zachowają swój smak i cenne właściwości. Jako że są one przezroczyste, z łatwością zidentyfikować można ich zawartość.

Gwarancją codziennych sukcesów w urządzaniu małej kuchni w bloku jest zastosowanie szeregu sprytnych rozwiązań aranżacyjnych. Równie istotną rolę odgrywać będą tu praktyczne przybory kuchenne.


Materiał partnera zewnętrznego