Strona główna Lifestyle Dom Lampy sufitowe – jak oświetlać z góry?

Lampy sufitowe – jak oświetlać z góry?

266
0
Lampy sufitowe to ważny element dekoracyjny | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Ogromny asortyment lamp sufitowych sprawia, że kłopot z wyborem jest niemały. Coraz większą wagę przywiązujemy do oświetlenia miejscowego, a więc lamp ściennych, podłogowych i stołowych, ale żadna z nich nie oświetli całego pomieszczenia, a to czasem jest wskazane, choćby po to, by móc posprzątać. W każdym pomieszczeniu centralne oświetlenie sufitowe jest potrzebne, ale warto dobierać je odpowiednio do każdego miejsca.

Pokój dzienny – wizytówka i miejsce do relaksu

Jedni mogą nazywać taki pokój salonem, inni wolą bardziej trafne określenie „pokój dzienny”. Tu podejmujemy gości, zatem jest to miejsce reprezentacyjne. Tu także spędzamy czas z rodziną i wypoczywamy. Miłośnicy klasyki wybiorą więc zapewne sufitowe lampy szklane lub wręcz kryształowe. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mają o wiele większy wybór – od plafonów poprzez reflektorki, niezwykłe lampy LED-owe ze ściemniaczem i wiele innych. Wizyta w sklepie pod adresem https://www.cudownelampy.pl/lampy-sufitowe.html może zaowocować zakupem niezwykle oryginalnej, designerskiej lampy sufitowej nie tylko do salonu, ale i do pozostałych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. W dużych salonach konieczny będzie montaż kilku harmonizujących ze sobą lamp sufitowych.

Co powiesić na suficie w sypialni

W pokoju, w którym śpimy lub wypoczywamy w inny sposób, potrzebne jest niezbyt intensywne, nastrojowe światło. Na suficie można zatem zamontować na przykład lampę z ciemnym kloszem. Prawdopodobnie nie będziemy jej ani często, ani intensywnie używać – może jedynie wtedy, gdy ścielimy łóżko lub sprzątamy. W pozostałych sytuacjach w sypialni służyć nam będzie oświetlenie punktowe, przeznaczone do czytania. Można też pokusić się o kolorowe lampy do budowania nastroju. Jeśli jest to sypialnia dwuosobowa z centralnie ustawionym łóżkiem i stolikami nocnymi po obu stronach, zapewne staną na nich lampki nocne.

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia powinna być naprawdę jasno oświetlona, przy czym nie wystarczy tu lampa sufitowa: oświetlić trzeba także blaty i stół, jeśli się w kuchni znajduje. Jeśli kuchnia jest duża, może w niej działać lampa centralna, a także osobna nad stołem, natomiast blaty można oświetlić np. oprawami punktowymi z halogenami lub żarówkami LED. W małej kuchni optymalna jest centralnie umieszczona lampa sufitowa plus dodatkowe oświetlenie powierzchni roboczych. Na kuchennym suficie najlepiej sprawdzają się łatwe w czyszczeniu plafony.

Sufit w łazience

Łazienka to również miejsce wymagające silnego światła, ale nie wszędzie. Istotne jest oświetlenie przy lustrze łazienkowym, a jeśli łazienka to nasze małe domowe SPA, można też pomyśleć o czymś bardziej nastrojowym. Tu jednak warto zawsze pamiętać o odpowiedniej klasie szczelności: w łazience panuje dość duża wilgotność powietrza, na którą oświetlenie powinno być odporne. Jeśli uważamy to za właściwe, możemy też zadbać o osobne oświetlenie wanny lub kabiny prysznicowej – zwłaszcza poranne kąpiele będą bardziej orzeźwiające, jeśli nie będą się odbywały w półmroku.


Materiał partnera zewnętrznego