Rośliny to prawdziwa ozdoba każdego domu. Mieszkanie o nawet najbardziej surowym wystroju sprawia wrażenie przytulniejszego, kiedy pojawi się w nim kilka zielonych okazów. Wiele osób jednak wzbrania się przed ich posiadaniem, wychodząc z założenia, że nie mają „ręki do kwiatów”, albo że potrafią ususzyć nawet kaktusa. Zamiast martwić się na zapas, aby uniknąć problemów z pielęgnacją, wystarczy wybór właściwych gatunków. Oto lista roślin, które nie tylko są łatwe w uprawie, ale będą też piękną dekoracją i uzupełnieniem wystroju wnętrza.

Rośliny „żelazne”

Dla wyjątkowo opornych najlepszym wyborem na rozpoczęcie przygody z pielęgnacją roślin będzie przygarnięcie bardzo odpornych gatunków. Na początek można postawić na zamiokulkasa i sansewierię. Ten pierwszy (czasami błędnie nazywany zamią, a to zupełnie inna, trudna w uprawie roślina) ma ciemnozielone, owalne liście wyrastające z długich pędów, które potrafią dorosnąć nawet do 1,5 m, dlatego z czasem będzie wymagał więcej miejsca. Sansewieria (nazywana także wężownicą lub językami teściowej) rośnie w górę, wymaga więc wygospodarowania pionowej przestrzeni. Ma płaskie, mięsiste liście o mieczowatym kształcie, zielono-białe lub zielono-białe z żółtą obwódką. Oba gatunki zdecydowanie lepiej znoszą przesuszenie niż przelanie. Nie wymagają dostępu do dużej ilości światła, dlatego tak często można zobaczyć zamiokulkasa jako wystrój galerii handlowych.

skrzydłokwiat na szarym tle
Ciekawą propozycją jest dość łatwy w utrzymaniu Skrzydłokwiat 'Spathiphyllum’, który nie tylko nawilża powietrze, ale również rewelacyjnie rozprawia się z toksynami | fot.: stock.adobe.com

Rośliny sygnalizujące potrzeby

Jeśli ktoś unika posiadania roślin ze względu na to, że nie pamięta lub nie potrafi ocenić, kiedy należy je podlać, może wybrać gatunek, który w razie potrzeby sam będzie sygnalizował, że nastała właściwa pora. Może to być skrzydłokwiat, czyli ozdoba wielu polskich domów. Ma ciemnozielone liście o kształcie skrzydeł owada oraz kolbowe kwiaty otoczone białą pochwą, przypominające anturium. Liście normalnie rozchylają się we wszystkich kierunkach, natomiast gdy brakuje wody, widać ich wyraźne opadnięcie. Jest to znak, że należy roślinę podlać. Podobnym zachowaniem charakteryzuje się dracena marginata. Posiada pióropusz długich liści, który, gdy podłoże staje się zbyt suche, traci na objętości.

dracena marginata
Wymagania uprawowe draceny dotyczą zastosowania odpowiedniego podłoża oraz właściwej pielęgnacji | fot.: stock.adobe.com

Piękną, choć niewielką rozmiarem ozdobą wnętrza będzie fitonia. Występuje w wielu kolorach, może stać w zacienionym miejscu, a gdy brak jej wody, jej liście stają się wiotkie. Wbrew pozorom nietrudną w uprawie rośliną jest storczyk. Nie lubi przelewania, ale bardzo łatwo ocenić, kiedy powinien zostać podlany. Ze względu na przeprowadzanie fotosyntezy w korzeniach, jego doniczka powinna być przeźroczysta. Kiedy korzenie stają się suche, a na ściankach doniczki nie zbiera się już para – nastał odpowiedni moment na dostarczenie wody.

Inne ciekawe rośliny

Ostatnimi czasy prawdziwą roślinną królową zdjęć w mediach społecznościowych jest monstera. Potrafi dorosnąć do dużych rozmiarów, a jej ozdobą są duże, zielone liście z charakterystycznymi dziurami. Zazwyczaj wystarczy jej podlewanie raz na tydzień zimą i dwa razy latem. Pośród łatwo dostępnych gatunków jest także chamedora. Jej pielęgnacja także nie wymaga specjalnego wysiłku, a roślina może stać w głębi pomieszczenia. Z roślin pnących ciekawym wyborem jest hoja różowa. Może mieć stanowisko w zacienionym miejscu, ale przy dostępie do słońca odwdzięczy się wypuszczając mnóstwo różowych, intensywnie pachnących kwiatostanów.

monstera
Monstera jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie | fot.: stock.adobe.com

Niezależnie od wyboru gatunku, należy pamiętać, że każdy roślina, nawet mało wymagająca, potrzebuje choćby minimalnej pielęgnacji, jak podlewanie. Przynosząc do domu nowy okaz, warto na początku zapoznać się z jego wymaganiami, a stosowanie się do przynajmniej tych podstawowych sprawi, że zamiast powoli umierać na parapecie, będzie ładnie rosła.

AKA