Firany w salonie są istotnym elementem dekoracji okna, który w dużej mierze decyduje o estetyce tego pomieszczenia. Te nieodpowiednio dobrane mogą zaszkodzić całej aranżacji, negatywnie wpływając na odczucia związane z przebywaniem w salonie. Dlatego też warto już zawczasu zapoznać się z informacjami, dzięki którym będziemy w stanie dobrać firany w 100% dopasowane do stylu oraz wielkości pomieszczenia.

Bez wątpienia dekoracja okien znajdujących się w salonie może być problematyczna. I choć dla wielu osób firanki są jedynie elementem, który domyka projekt wnętrza, to w rzeczywistości jest to element bez którego byłaby niemożliwa kompletna aranżacja salonu. Dlatego też planując wystrój okna warto pamiętać, że ozdoba ta będzie miała bardzo duży wpływ na ogólny charakter aranżacji.

Co zatem wybrać?

W dzisiejszych czasach sposobów na udekorowanie okien jest naprawdę wiele, dlatego też każda osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie. Chociaż firany w połączeniu z zasłonami są ponadczasową klasyką, to coraz więcej osób decyduje się na zakup samych rolet, czy też finezyjnie upiętych materiałów.

Po pierwsze: długość

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, na samym wstępie niezbędny okaże się wybór długości firan. Zazwyczaj wykorzystuje się dwie opcje: w pierwszej z nich firana sięga do połowy okna, czyli, innymi słowy, do parapetu. W drugiej natomiast – do podłogi. Oba te rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Krótsze firany o wiele łatwiej będzie nam utrzymać w czystości i nie będą one zakrywać kaloryfera. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób chcących w sposób maksymalny wykorzystać ciepło emitowane przez kaloryfer podczas sezonu grzewczego. Jednakże dla części osób to właśnie długie firany są o wiele bardziej zjawiskowe, a fakt, że zakrywają one kaloryfer, przyczynia się tylko do podniesienia walorów estetycznych wybranego wnętrza.

Po drugie: rodzaj zawieszenia

Nie bez znaczenia jest także rodzaj zawieszenia. Firany, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku zasłon, bez problemu można zawiesić nad oknem przy użyciu 3 różnych typów mocowań, takich jak: mocowanie na taśmie marszczącej, na kółkach oraz na szelkach. Wszystkie z tych typów przystosowane zostały do karnisza drążkowego, a część z nich również do karnisza drążkwo-szynowego oraz szynowego.

Najchętniej wybieranym rozwiązaniem są firany umieszczone na taśmie. Dzięki wszytej taśmie oraz charakterystycznym marszczeniom jest ona gotowa do założenia tuż po jej zakupie. Jest to także gwarancja walorów dekoracyjnych na najwyższym poziomie.

Natomiast firana na szelkach daje nieco większe możliwości aranżacyjne, ponieważ jesteśmy w stanie decydować zarówno o szerokościach zakładek, jak i końcowym wyglądzie marszczeń. Ten typ firan doskonale odnajdzie się przede wszystkim w salonie, jak i sypialni, lecz nie tylko.

Innym rodzajem firan są te mocowane na wyżej już wspomnianych kółkach. Dają one gwarancję wygody użytkowania, ponieważ kółka te w sposób płynny przemieszczają się po karniszu. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w przypadku okien balkonowych.


Materiał partnera zewnętrznego