Drzwi zewnętrzne spełniają wiele ważnych funkcji. Po pierwsze chronią dom przed działaniem czynników zewnętrznych. Mowa tu zarówno o warunkach atmosferycznych, jak i nieproszonych gościach. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu, drzwi zewnętrzne pełnią funkcję estetyczną. Powinny być ozdobą domu i wizytówką jego właścicieli. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy.

Drzwi zewnętrzne drewniane

Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem drzwi zewnętrznych, brzmi: drewniane czy metalowe?  Drewno to klasyczny, elegancki materiał o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Drewniane drzwi zewnętrzne stanowią również skuteczną barierę akustyczną. Wadą tego rozwiązania jest słaba odporność drewna na warunki atmosferyczne. Można jednak temu zaradzić. Obecnie stosuje się szereg zaawansowanych technologicznie materiałów zabezpieczających i konserwujących drewno. Dzięki temu drewniane drzwi zewnętrzne posłużą na lata. Na rynku znajdziesz obecnie drzwi zewnętrzne drewniane w kolorach ciemnego orzecha, antracytu, dębu bagiennego, orzecha i palisandru. Standardowa wysokość modeli to 2080 mm, a szerokość – 52 lub 72 mm.

Drzwi zewnętrzne metalowe

Drzwi zewnętrzne metalowe są zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż ich drewniane odpowiedniki. Wolniej ulegają uszkodzeniom i stanowią skuteczną barierę dla złodziei i intruzów. Jako warstwę termoizolacyjną w drzwiach stalowych najczęściej stosuje się piankę poliuretanową lub polistyren ekspandowany. Mimo tego metalowe drzwi zewnętrzne bardziej przepuszczają ciepło niż drzwi drewniane. Generują też większy hałas przy zamykaniu. Idealnie sprawdzą się jednak w nowoczesnych domach i jako drzwi wejściowe w mieszkaniach w blokach. Drzwi zewnętrzne metalowe znajdziesz między innymi w kolorach jasnego i ciemnego antracytu.

Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe?

Drzwi zewnętrzne występują w dwóch opcjach: mogą być otwierane z prawej lub lewej strony. Większość modeli dostępnych na rynku posiada dodatkowe akcesoria. Niezwykle ważna jest ościeżnica, czyli rama, do której za pomocą zawiasów przytwierdza się skrzydło drzwiowe. Ościeżnicę dobiera się zarówno pod względem technicznym (do grubości muru, kierunku otwierania drzwi), jak i estetycznym (dopasowując ją do koloru drzwi i stylu wnętrza). Drzwi zewnętrzne sprzedawane są zazwyczaj z progami, zamkami górnymi i dolnymi oraz klamkami. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów wykorzystanych do wykonania akcesoriów, aby spełniały swoje funkcje przez długi czas.


Materiał partnera zewnętrznego