Zasłona prysznicowa może być uroczym detalem w naszej łazience, nada jej wyjątkowego charakteru, a co najważniejsze odmieni wnętrze łazienki.

Jaki brodzik będzie najlepiej pasował do tego indywidualnego rozwiązania?

Urządzanie łazienki bywa wyzwaniem ponieważ poza oczywistą funkcją użytkową, powinna ona być estetyczna i dawać nam codziennie radość i energię. Dotyczy to zarówno mniejszych, jak i większych powierzchni. Jednak zanim zdecydujemy się na kabinę lub zasłonę prysznicową, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie wymierzyć łazienkę. To ułatwi nam wybór, czy zasłona ma być otwierana, jak drzwi, rozsuwana, a może wystarczy nam szklana ścianka, która oddzieli prysznic od reszty łazienki.

Zasłony mogą być wykonane ze szkła lub plastiku, ewentualnie możemy zdecydować się na najtańszą, ale najmniej skuteczną wersję, czyli zasłonę z materiału, która będzie częściowo chronić naszą łazienkę przed zachlapaniem. W zależności od naszych funduszy oraz potrzeb, powinniśmy wybrać pomiędzy szkłem a plastikiem.

Prysznic, który jest oddzielony od reszty łazienki tylko szklaną szybą nie wpływa na optyczne zmniejszenie powierzchni – daje wręcz przeciwny efekt.

Zastosowanie jasnych kolorów, a umieszczenie w projekcie np. dużego lustra powiększy optycznie wnętrze, dzięki czemu nasza łazienka będzie większa, niż w rzeczywistości. Wówczas musimy wybrać brodzik posadzkowy lub z możliwością montażu jako wpuszczony w posadzkę.

Z kolei wymiana brodzika w naszej łazience wiąże się z reguły z niewielkim remontem łazienki bądź wymianą całej kabiny prysznicowej. Aby wszystko do siebie pasowało warto pamiętać, że dobrze jest wybierać produkty tej samej firmy. Szczególnie ważne jest to w przypadku brodzików półokrągłych, ponieważ promień brodzika musi być taki sam, jak promień kabiny.

Często nie możemy zdecydować się na kształt brodzika. Co wówczas jest istotne? Z pewnością jest to przestrzeń, jaką dysponujemy. Brodziki kwadratowe i prostokątne mają standardowe kształty, dlatego komponują się z innymi meblami łazienkowymi i tworzą spójną całość. Bardzo często wybierane są półokrągłe modele brodzików ponieważ pasują one do niewielkich łazienek.

Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę? Na pewno głębokość brodzika. Jest to istotne ze względów praktycznych. Płytkie i bardzo płytkie brodziki, które często mają tylko 3 cm wysokości od podłogi, prezentują się elegancko, są praktyczne i łatwe w czyszczeniu. Tego typu brodziki sprawdzą się właściwie w każdej łazience. Użytkownik zyska dodatkowo przy zakupie takiego brodzika ciekawy design oraz modne rozwiązania.

Z kolei atutem brodzików głębokich jest możliwość wykorzystania ich do wielu celów. Sprawdzą się np. w łazienkach rodzin z dziećmi, gdzie będą równie dobrze stosowane jako wanna dla maluchów. Można w nich także zrobić niewielkie pranie. Dodatkowym plusem głębokiego brodzika może być narożne siedzisko, ułatwi ono kąpiel nie tylko dzieciom, ale i osobom starszym.

Brodzik wybieramy na lata. Dlatego istotne jest, aby zastanowić się nad materiałem, z którego jest wykonany. Najpopularniejsze i często wybierane są brodziki akrylowe. Są przede wszystkim lekkie, dodatkowo wyciszone, a utrzymanie ich w czystości nie sprawia problemów. Właściwości akrylu pozwalają także na zachowanie połysku i trwałego koloru.

Innym materiałem, z jakiego wykonuje się brodziki jest lany marmur. Brodziki wykonane z lanego marmuru są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Lany marmur jest niezwykle gładki w dotyku, nie rozwijają się na nim bakterie ani grzyby. Ponadto jest ciepły w dotyku, ponieważ utrzymuje temperaturę otoczenia.

Co do zasłon prysznicowych. Przede wszystkim możemy je rozróżnić ze względu na sposób otwarcia, mogą to być zasłony przesuwane, zamykane lub stałe. W przypadku stałych oczywiście wymagają większej łazienki lub sporej wnęki na prysznic.

Podstawową funkcją zasłony prysznicowej jest odseparowanie prysznica od reszty łazienki, tak abyśmy jej nie zachlapali. W łazienkach ze stałymi zasłonami, przestronnych, jest to mało prawdopodobne, to w przypadku otwieranych lub rozsuwanych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie zasłony i jakość zastosowanych w niej uszczelek. Lepiej wcześniej planować, niż reagować wówczas, kiedy podłoga naszej łazienki zamieni się w kałużę wody.

Z kolei w łazienkach, gdzie prysznic jest wkomponowany we wnękę, sprawdzi się rozsuwana szklana przesłona. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i nie musimy się martwić opcją zachlapania łazienki przy otwieraniu drzwi na zewnątrz.

Użytkownik ma duże możliwości przy wyborze brodzika ponieważ rynek oferuje wiele modeli brodzików i pod względem ich kształtów, głębokości, zastosowanego surowca. Podobnie jest w wyborze kabin i zasłon prysznicowych. Tutaj najistotniejszą sprawą jest sposób ich otwierania. Tylko od naszej decyzji zależy, które rozwiązanie wybierzemy.

Pamiętajmy jednak, że zawsze przed wyborem wymarzonego modelu powinniśmy wymierzyć dostępną przestrzeń łazienkową.


Materiał partnera zewnętrznego