Urządzasz mieszkanie? Pamiętaj, ważnym elementem jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Dobrze dobrane może stanowić nie tylko dostosowane światło do Twoich potrzeb, ale również nada wnętrzu indywidualnego charakteru. W jakim stylu urządzić mieszkanie i jakie dodatki wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia?

Wybierając oświetlenie do każdego z pomieszczeń mieszkania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie aspekty jak: barwa światła, która powinna być dostosowana do danego miejsca oraz klasa szczelności. Należy pamiętać, że aby nie doprowadzić do awarii w pomieszczeniach ze zwiększoną wilgotnością, takich jak łazienka, lampy powinny mieć minimum IP44. Ważnym elementem jest też wybór oświetlenia z podziałem na:

  • oświetlenie główne, np. lampy wiszące,
  • oświetlenie dodatkowe, np. lampy podłogowe,
  • oświetlenie dekoracyjne, np. kinkiety ścienne.

Szeroką ofertą różnego rodzaju lamp, zarówno wiszących, podłogowych oraz kinkietów ściennych wyróżniają się lampy Nowodvorski. Wśród wielu produktów można znaleźć oryginalne kształty lamp, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Nowodvorski to polska marka, która charakteryzuje się wysoką jakością produktów, ale przystępnymi cenami.

Styl wnętrza tożsamy ze stylem lamp

Jeśli Twoje wnętrze jest zaprojektowane w danym stylu, warto zadbać o to, aby oświetlenie pasowało do reszty aranżacji. Najczęściej można spotkać się ze stylem: skandynawskim, loftowym, klasycznym, nowoczesnym oraz retro.

Styl skandynawski

Styl skandynawski, którego prekursorem był szwedzki malarz Carl Larsson charakteryzuje się przede wszystkim prostotą oraz klasycznymi kolorami. Aby wnętrze w stylu skandynawskim uzupełnić o odpowiednie oświetlenie, dobrym wyborem będą lampy w kolorach bieli, szarości lub ciepłego brązu.

Styl loftowy

Styl loftowy charakteryzuje się sporą funkcjonalnością pomieszczeń. Często w stylu loftowym można spotkać się z elementami mieszkania, które są zrobione z drewna lub cegły. Wybór oświetlenia w takim stylu pozwala na uwidocznienie i podkreślenie tych elementów, np. poprzez dobranie odpowiedniej lampy wiszącej. Styl loftowy cechuje się również sporą przestrzenią oraz charakterystycznymi kolorami. Można zdecydować się na lampy np. w kolorze czarnym. Dobrym pomysłem będą lampy metalowe, które podkreślą charakter wnętrza.

Styl klasyczny

Styl klasyczny cechuje się przede wszystkim naturalnymi kolorami oraz minimalizmem. Warto uwzględnić to w oświetleniu, aby dobrać lampy o klasycznych kształtach, które świetnie uzupełnią wnętrze stylizowane w ten sposób. Styl klasyczny wyróżnia się tym, że jest ponadczasowy, co sprawia, że z pewnością Twoje mieszkanie będzie atrakcyjne przez lata. Styl klasyczny to także jasne, przestronne pomieszczenia, w których dobrze sprawdzi się, np. połączenie lampy wiszącej z lampą podłogową z tej samej serii.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny w urządzaniu mieszkań kształtował się przez wiele lat, pojawił się z końcem XIX wieku. Cechą charakterystyczną nowoczesnego stylu wnętrz jest prostota, połączona z nowoczesnymi dodatkami. Wybór oświetlenia do mieszkania w stylu nowoczesnym jest ważny z tego względu, że pozwoli podkreślić konkretne miejsca, np. dobrym rozwiązaniem będzie lampa wisząca oraz w takim samym kolorze kinkiet ścienny np. z oferty lamp Nowodvorski. W stylu nowoczesnym ważnym elementem są też designerskie dodatki, np. w formie lampy biurkowej, która z pewnością przyciągnie uwagę.

Styl retro

Styl retro cechuje się nawiązaniem do lat 50-tych oraz wykonaniem wielu elementów mieszkania z drewna. W mieszkaniu, w którym dominuje styl retro warto zadbać, aby oświetlenie było adekwatne do reszty elementów. Dobrym rozwiązaniem będzie, np. wybór lamp, które mają drewniany klosz lub wybór kolorowego abażura.

Funkcjonalność przede wszystkim

Rzeczą szczególnie ważną przy wyborze oświetlenia w mieszkaniu jest to, aby było przede wszystkim funkcjonalne. Świetnym rozwiązaniem będzie postawienie na oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Odpowiedni wybór lamp do poszczególnych pomieszczeń sprawi, że mieszkanie zyska na atrakcyjności, ale również będzie wygodne w użytkowaniu. Wybór, np. w salonie lampy wiszącej oraz dodatkowych kinkietów ściennych. W sypialni świetnie sprawdzą się lampy podłogowe, które postawione przy łóżku zapewnią dobre oświetlenie, np. podczas czytania ulubionej książki. W łazience oraz kuchni warto zwrócić uwagę przy wyborze lamp na ich wytrzymałość, aby mieć pewność, że lampa będzie służyć na długie lata.

Oświetlenie dekoracyjne

Dodatki we wnętrzu budują atmosferę. Philippe Starck napisał kiedyś, że: „Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi”. Lampy dekoracyjne to szczególny rodzaj wyposażenia wnętrz, ponieważ obok funkcji ozdobnej pełnią także funkcję praktyczną. Wybierając oświetlenie dekoracyjne do swojego domu polecamy przyjrzeć się wszelkiego rodzaju lampom sufitowym, biurkowym, kinkietom ściennym oraz lampom podłogowym. Dzięki temu Twoje wnętrze nie tylko będzie dobrze oświetlone, ale dodatki w postaci lamp dekoracyjnych sprawią, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru.

nowoczesna metalowa lampa stojąca
Dodatki we wnętrzu budują atmosferę | fot.: unsplash

Wybór odpowiedniego oświetlenia w domu może okazać się kluczowym elementem podczas urządzania całego mieszkania. Dobrze dobrane lampy pozwolą w poszczególnych pomieszczeniach na relaks lub pracę oraz sprawią, że Twoje wnętrze nabierze nietuzinkowego stylu.


Materiał partnera zewnętrznego