Wybór odpowiedniego materaca do spania jest kluczową decyzją podczas urządzania sypialni. Jest to element niewidoczny, ale niezwykle ważny dla zdrowego snu. A ponieważ w łóżku powinniśmy spędzić przynajmniej osiem godzin, warto poświęcić na wybór dłuższą chwilę. Nieodpowiednio dobrany materac może powodować różne dolegliwości zdrowotne, ale też wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Aby wybrać dobrze, należy zastanowić się nad kilkoma kluczowymi parametrami.

Rodzaj materaca

Najważniejszym parametrem materaca jest rodzaj zastosowanego wypełnienia. Najpopularniejsze na rynku są obecnie modele sprężynowe, lateksowe i piankowe. Najczęściej w naszych mieszkaniach goszczą materace sprężynowe, jednak powoli zaczyna się to zmieniać. Materac sprężynowy posiada niestety kilka wad, które jednak zostały już zredukowane przez jego nowszy model – materac kieszeniowy. Ten ostatni składa się ze sprężyn oddzielonych od siebie, umieszczonych w niezależnych workach. Dzięki temu sprężyny pracują niezależnie od siebie, co jest niezwykle istotne, jeśli materac wykorzystywany jest przez dwie osoby. Sprężyny umieszczone są pod cienką warstwą pianki lub lateksu, tak aby nie stykały się bezpośrednio z ciałem. Im więcej sprężyn, tym lepiej materac dopasuje się do ciała i zapewni mu odpowiednie podparcie.

Kolejnym rodzajem jest materac piankowy. Jest on lżejszy od sprężynowego. Może zostać wykonany z jednego rodzaju pianki, lub z jej kilku różnych warstw. W materacach znajdują się różne rodzaje pianki, co wpływa na ostateczne właściwości produktu. Taki materac jest ceniony za zapewnianie bardzo dużego komfortu podczas snu. Pianka jest przewiewna, dopasowuje się do krzywizn ciała, dzięki czemu zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materace termoelastyczne dopasowują się do ciała zapewniając indywidualne, odpowiednie i zdrowe podparcie. Materace termoelastyczne zaś pozwalają na uzyskanie efektu różnych stref twardości. Gwarantują one także sprężystość i elastyczność. Jednym z najbardziej znanych odmian materacy piankowych jest materac lateksowy. Materace lateksowe zapewniają optymalną elastyczność i bardzo dobrą wentylację wkładu, poza tym są odpowiednie dla alergików i odporne na odkształcenia. Tego typu materace znajdziemy w ofercie Hilding Anders. Producent wysokiej jakości rozwiązań z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających konsumentów. Więcej informacji o materacach piankowych znaleźć można na stronie sleepmed.pl.

Stopień twardości

Kolejnym z parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca, jest stopień jego twardości. Materac powinien być dopasowany do użytkownika, jego rodzaj zależy od wagi i wysokości człowieka. Długość materaca powinna być większa niż wzrost człowieka, tylko wtedy zapewni mu odpowiednie podparcie. Stopień twardości zależy od wagi. Im większa waga użytkownika, tym twardszy powinien być materac. Najczęściej wybierane są materace średnio twarde, co trafia w potrzeby większej części społeczeństwa. Jednak w przypadku osób z nadwagą lub otyłością warto poszukać w ofercie producentów materacy kierowanych do tej grupy odbiorców.

Grubość materaca

Ostatnim z parametrów jest grubość materaca. Ten parametr jest wynikiem poprzednich decyzji. Materac lateksowy o takich samych właściwościach, jak materac sprężynowy, będzie od niego cieńszy. Podobnie będzie w przypadku innych materacy piankowych. Grubość materaca powinna zostać dobrana do ramy łóżka. Materac powinien wystawać kilka centymetrów ponad ramę łóżka tak, aby jego użytkowanie było najbardziej komfortowe. Trzeba też pamiętać, że im niżej położony będzie wierzch materaca, tym bardziej niewygodnie będzie się z niego wstawać.

Na podstawie powyższych wytycznych można zdecydować się na odpowiedni dla siebie model. Podstawową decyzją jest wybór wypełnienia materaca. Dobór stopnia twardości powinien być pokierowany naszą wagą, nie zawsze materac najtwardszy będzie więc najlepszy. Natomiast grubość materaca jest wynikową dwóch powyższych parametrów.


OLI