Strona główna Lifestyle Dom Jak wybrać lampę idealną?

Jak wybrać lampę idealną?

264
0
Biała lampa
Obecnie na rynku nie brakuje nowoczesnych modeli lamp, które zachwycają formą i kolorystyką, a nierzadko ocierają się wręcz o sztukę użytkową. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Urządzając dom lub mieszkanie, bardzo często skupiamy się głównie na meblach i ich ustawieniu zgodnie z własną wizją idealnego wnętrza. Zwracamy też uwagę na kolorystykę ścian i pieczołowicie wybieramy tapety, zastanawiamy się godzinami nad najbardziej funkcjonalną podłogą, a często bagatelizujemy kwestię oświetlenia. To duży błąd, ponieważ odpowiednio dobrane światło i idealnie dopasowana do lampy żarówka mogą zadecydować o ostatecznym wydźwięku wnętrza i charakterze całej aranżacji.

Szeroki wybór w kategorii oświetlenia oferuje dziś zarówno internet, jak i centra handlowe – praktycznie każdy sklep. Lampy to w XXI wieku rodzaj funkcjonalnej sztuki użytkowej – oprócz swojego podstawowego, praktycznego zastosowania, mają pełnić funkcję dekoracyjną. Styliści i producenci prześcigają się w wymyślaniu finezyjnych kształtów, zaś konsumenci mogą mieć tylko jeden problem – z wyborem! W zależności od potrzeb i charakteru wnętrza, konsumenci mogą przebierać w lampach wiszących, sufitowych, podłogowych, stołowych, ściennych, plafonach, kinkietach, halogenach i lampach LED.

Co warto wiedzieć o idealnych lampach

Aby dobrze przygotować się do stworzenia idealnego oświetlenia w swoim domu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo chcemy rozświetlić poszczególne kąty pomieszczeń. W miejscach, które będziemy szczególnie eksploatować, warto zainstalować kilka modeli lamp. Do takich miejsc należy m.in. stół w jadalni, blat w kuchni, okolice miejsca wypoczynku (fotele do czytania, łóżko) czy pracy biurowej. Kolejną kwestią jest barwa światła, którą będą emitować lampy – do wyboru mamy barwę ciepłą, zimną i neutralną. Barwa ciepła sprzyja relaksacji i rozluźnia, a więc idealnie sprawdzi się w salonie i sypialni, zaś barwa zimna pomaga się skupić – będzie nieoceniona w domowych gabinetach. Docenią ją wszyscy, którzy z wyboru lub konieczności spędzają długie godziny nad tekstami naukowymi, dokumentami albo zawiłościami prawnymi.

I stała się światłość… albo raczej zawisła

Głównym źródłem światła w większości pomieszczeń są lampy wiszące, które jednak wcale nie muszą być nudne. Obecnie na rynku nie brakuje nowoczesnych modeli lamp, które zachwycają formą i kolorystyką, a nierzadko ocierają się wręcz o sztukę użytkową. To wciąż bardzo popularne oświetlenie, które łączy w sobie funkcjonalność oraz estetykę, dzięki czemu sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu niezależnie od stylu, w którym utrzymane jest wnętrze. Lampy wiszące lub sufitowe mogą być bardzo proste, ale też przyozdobione ciekawymi dodatkami, na przykład kryształkami czy rzeźbionym szkłem. Bardzo dobrze prezentują się lampy wiszące ustawione w rzędzie – to świetne rozwiązanie do wykorzystania nad stołem w jadalni czy stolikiem kawowym w salonie. Wybrane modele mogą być w tym samym lub w różnych odcieniach – wszystko zależy od kompozycji mieszkania i gustu domowników.


Materiał partnera zewnętrznego