Strona główna Lifestyle Dom Jak powstaje szkło i czy warto je stosować do wykańczania domów?

Jak powstaje szkło i czy warto je stosować do wykańczania domów?

239
0
Dom ze szklaną zabudową
Szkło posiada liczne walory estetyczne i użytkowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szkło posiada liczne walory estetyczne i użytkowe. Szklane elementy wykończeniowe są uniwersalne. Zatem nadają się do stosowania nie tylko w przestrzeniach urządzonych minimalistycznie, ale i np. rustykalnych.

Szkło od wieków obecne jest przy wykańczaniu wnętrz. Szklane są okna, ale obecnie również i meble czy płyty do układania na ścianach. Architekci wnętrz wskazują, że dzięki elementom szklanym wnętrze pomieszczenia staje się lżejsze, ale i większe. Inspiracji do wykorzystania szkła można szukać w Internecie, np. na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl.

Jak powstaje szkło?

Szkło wykonane jest z mieszanki, w której skład wchodzi piasek szklarski, wapno, węglan sodu, stłuczka szklana. Do wyrobu dodaje się związki metali, aby otrzymać kolorowe powierzchnie. Przykładowo tlenek baru nadaje szkłu połysk i odbija promienie słoneczne. Mieszanina tych składników powstaje w zbiornikach zwanych wannami, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura. Po stopieniu takiej mieszanki produkcja szkła odbywa się ręcznie bądź maszynowo. Dzięki zastosowaniu tak zwanej rurki piszczelowej można wydmuchiwać różne kształty produktu szklanego w zależności od zapotrzebowania.

Obecnie szkło na rynku występuje w kilku postaciach. Przykładowo jest to:

  • szkło budowlane (stosowane do produkcji elementów budowlanych ze szkła, np. szklanych płyt),
  • szkło jenajskie (jest stosowane przy produkcji sprzętów kuchennych),
  • szkło optyczne (wykorzystywane do tworzenia szkieł okularowych),
  • szkło ołowiowe (używa się go do produkcji materiałów dekoracyjnych ze szkła),
  • szkło potasowe lub sodowe (wykonuje się z niego szyby, szklanki, szklane opakowania).

Obecnie szczególnie powszechne jest nie tylko szkło budowlane, ale i szkło dekoracyjne. To właśnie te typy szkła stosuje się przy wykańczaniu wnętrz. Tworzy się z nich także specjalne drzwi do kabin prysznicowych czy przesuwne drzwi szklane, dzielące pokoje. Widać, że w odpowiedzi na potrzeby rynkowe, producenci cały czas rozszerzają swoją ofertę o innowacyjne typy szkła, np. szkło niskoemisyjne. Toteż w perspektywie przyszłości można się spodziewać kolejnych rodzajów.

Cztery zastosowania szkła w domu

Po pierwsze szkło jest używane produkcji szyb okiennych. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne przesuwne drzwi szklane między pokojami czy witryny szklane.

Po drugie powierzchnie szklane stosuje się w łazienkach i kuchniach. W łazience warto je zastosować jako ścianki oddzielające jedną część pomieszczenia od drugiej. Dzięki szklanej tafli mogą powstawać tak zwane parawany prysznicowe, dzięki którym woda przy użytkowaniu prysznica nie wydostaje się na zewnątrz.

Trzecim dobrym zastosowaniem będzie użycie specjalnych, szklanych płyt w kuchni i ułożenie ich na ścianach, nad blatem roboczym.

Po czwarte ze szkła (zwłaszcza hartowanego) warto wykonywać balustrady szklane zarówno do schodów wewnątrz domu, jak i na balkonie.


Materiał partnera zewnętrznego