Kominki, znajdujące się w salonie, mają bardzo duży urok. Jest to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale także idealny sposób na odświeżenie aranżacji. Warto zadbać o jego odpowiednią obudowę, aby dobrze się komponował, z wystrojem wnętrz.

Aranżacja kominków, może być niemal dowolna. Można ją dokładnie dostosować, do stylu, w jakim urządzono wnętrza. W tym celu, można skorzystać z rozwiązań oferowanych przez specjalistów lub spróbować samemu! Obudowanie kominka, wcale nie musi być takie trudne.

Jakimi materiałami można obudować kominek?

Wybierając materiał, do obudowania kominku, przede wszystkim trzeba zdecydować się na rozwiązanie niepalne, które nie przewodzi ciepła, ale gromadzi je w sobie. Najbardziej popularnymi możliwościami, jest obudowanie pokojowych kominków płytami gipsowo- kartonowymi, bloczkami, kamieniem lub cegłą.

Obudowa kominka, przy wykorzystaniu płyt gipsowo- kartonowych, pozwala na osiągnięcie bardzo atrakcyjnych efektów. Można uzyskać efekt, bryły geometrycznej, która wychodzi ze ściany i ma ostre kąty lub półokrągłe kształty. Można także, dowolnie dobrać kolor wykończenia, tak aby kominek wtapiał się w ścianę lub odcinał się od niej.

Z kolei, obudowa kominka cegłą pozwala na podkreślenie, bardzo klasycznego i rustykalnego klimatu każdego wnętrza. Ponadto, aby uzyskać spójny efekt, można wykonać z cegły, inne elementy wystroju salonu. Warto też wspomnieć, że cegła powoli oddaje ciepło do otoczenia, nawet kiedy ogień w palenisku już wygaśnie. Podobnie, jest w przypadku cegły klinkierowej. Jest on bardzo elegancka i trwała. W sklepach dostępna jest bardzo szeroka gama kolorystyczna, sięgająca od typowej, rdzawej czerwieni, poprzez głębokie barwy, granaty, a nawet klasyczną czerń. Dlatego, można go wykorzystać w praktycznie każdej aranżacji.

Innym, bardzo ciekawym i praktycznym materiałem, jest kamień. Wybranym jego rodzajem, dokładnie okłada się stelaż, który został przygotowany w pierwszej kolejności.

Jak obudować kominek?

To w jaki sposób, będzie przebiegało obudowanie kominka, w dużej mierze zależy od wykorzystywanego materiału. W większości przypadków, trzeba najpierw wykonać stelaż i przymocować go do ściany i podłogi. Między wkładem, a stelażem powinna być niewielka przestrzeń. W następnej kolejności, trzeba zaszpachlować miejsca stykania się płyt lub wkrętów. Kolejnym krokiem jest wykończenie, tzn. pomalowanie płyt dowolnym kolorem, tynkowanie lub obłożenie ich wybranym materiałem jak np. kamienie. Prace w przypadku kominka narożnego, przebiegają niema tak samo, jak w przypadku kominka przylegającego do jednej ściany.


Materiał partnera zewnętrznego